Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Liberec - ciekawostki

Liberec - ciekawostki

Liberec: Miasto dla miłośników tramwajów

Nasz żółty autobus RegioJet zatrzymuje się w Libercu, mieście na północy Czech, w samym sercu sieci komunikacji miejskiej – na terminalu Fügnerova.  Jeżeli potrzebujesz dotrzeć do jakiegoś punktu w tym mieście, niemal na pewno będziesz startować właśnie stąd.

W mieście działają cztery linie tramwajowe i kilkadziesiąt linii autobusowych. Oprócz regularnie jeżdżących klasycznych tramwajów, przy specjalnych okazjach na liniach 1 i 4 kursują zabytkowe tramwaje. Jeśli więc jesteś miłośnikiem tramwajów, warto sprawdzić rozkład jazdy. Jednak to, co sprawia, że tutejsze tramwaje są tak wyjątkowe, to nie liczba przystanków ani długość linii. Szyny libereckich linii tramwajowych mają dwa rozstawy: 1000 mm (linie 1 i 2) oraz 1435 mm (linie 5 i 11).

Będąc w Libercu, warto wybrać się do położonej niedaleko miejscowości Jablonec nad Nisą. Jest to o tyle proste, że oba miasta łączy linia tramwajowa. Linia między libereckim terminalem Fügnerova a Jabloncem nad Nisą należy do najciekawszych w Czechach. Jest jednotorowa, z rozjazdami i zwrotnicami, prowadzi poza miastem, przez wsie, łąki i lasy.

Bilet podstawowy na jedną strefę kosztuje dwadzieścia koron i jest ważny na 40 minut, w trakcie weekendu na godzinę. Koszt wycieczki do Jablonca to niecałe 40 koron za 1,5 godzinną jazdę. W ofercie libereckiej komunikacji miejskiej są także bilety jednodniowe, również w specjalnej turystycznej wersji, które przy skasowaniu we właściwym czasie wyniosą jedynie 50 koron na dzień.

Liberec: Miasto w cieniu słynnej wieży telewizyjnej

Do centrum Liberca dowiezie Cię żółty autobus RegioJet. Gdzie jednak wybrać się potem? Jednym z symboli miasta, należącego do mikroregionu Podještědí, jest ratusz na placu o nazwie Náměstí Dr. E. Beneša. Zabytkowy budynek z XIX wieku największe wrażenie robi pod wieczór, kiedy jest pięknie oświetlony.

W centrum miasta znajduje się także największa tutejsza atrakcja – Domki Valdštejnskie. Choć zostały zbudowane długo po śmierci słynnego Albrechta z Valdštejna, zostały nazwane jego imieniem. Przypominają bowiem pierwotne budynki na rynku Novoměstské náměstí, które powstały w czasach, gdy miastem zarządzał właśnie Albrecht. Trzy domki zachowały swój oryginalny wygląd do dziś.

Obowiązkowym elementem wizyty w Libercu jest wyprawa na górę Ještěd, z której rozciąga się widok na całe miasto. Jest to największa atrakcja tego regionu; na szczycie góry znajduje się bowiem słynna charakterystyczna wieża telewizyjna będąca jednocześnie hotelem. Na szczyt można wjechać kolejką linową lub wspiąć się pieszo. Nawet przy nieciekawej pogodzie wieża robi niesamowite wrażenie. Obiekt zaczęto wznosić w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a przy jego budowie częściowo zastosowane nowe, nieznane dotąd techniki budowlane. Nie bez przyczyny wieża stanowi narodowy zabytek kultury i jest kolejnym czeskim kandydatem do wpisania na listę dziedzictwa UNESCO.