Wiedeń - ciekawostki

Wiedeń - ciekawostki

Wiedeń pociągiem, autobusem i na rowerze

Dzięki lokalnej sieci metra centrum Wiednia jest w pobliżu – niezależnie od tego, czy wysiadasz z żółtego pociągu RegioJet na stacji Simmering czy na głównym dworcu kolejowym. Z tego wygodnego rozwiązania mogą skorzystać również osoby przyjeżdżające do Wiednia żółtymi autobusami dzięki opcji wysiadki na głównym dworcu kolejowym. Dworzec od pobliskiej stacji metra dzieli zaledwie kilka kroków.

Jeden bilet obowiązuje na wszystkie rodzaje środków komunikacji miejskiej, autobusy, tramwaje i metro. Bilet jednorazowy kosztuje 2,40 euro, jednodniowy 8 euro. Uwaga, bilet tygodniowy jest ważny zawsze od poniedziałku do poniedziałku. To, czy warto go kupić, zależy więc od tego, którego dnia przyjeżdżasz do Wiednia.

Warto rozważyć zakup Vienna City Card – oficjalnej karty turystycznej stolicy dostępnej w kilku wersjach. Oprócz tego, że dzięki niej nie trzeba się martwić o to, jaki bilet najlepiej kupić, zyskuje się ponad dwieście różnych zniżek na bilety wstępu itp. Karta turystyczna ma także własną aplikację mobilną.

W Wiedniu spotkać można mnóstwo rowerzystów. Aby do nich dołączyć, wystarczy wypożyczyć rower w którejś z firm wypożyczających rowery miejskie. Do samego serca zabytkowego „złotego” centrum Wiednia można się zresztą dostać wyłącznie pieszo lub na rowerze.

Cesarskie miasto pełne parków i ogrodów

Zwiedzanie Wiednia najlepiej zacząć właśnie od centrum. A czeka na Ciebie całe mnóstwo atrakcji. Okolice katedry św. Szczepana są pełne zabytków i muzeów, a całe historyczne centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie trzeba zobaczyć dawną siedzibę Habsburgów, Hofburg. Obecnie w kompleksie pałacowym znajduje się kilka muzeów.

Następnie warto wybrać się pod Hundertwasserhaus. Dla turystów, którzy widzieli już kawałek świata, budynek od razu skojarzy się z architekturą Gaudiego, której przykłady można zobaczyć w Barcelonie. Wiedeński budynek zaprojektował jednak austriacki architekt Friedrich Hundertwasser. Zewnętrzna fasada jest ozdobiona wieloma różnymi kolorowymi elementami. Ponadto każdy, kto mieszka w Hundertwasserhaus, ma prawo zaprojektować fasadę wokół okien własnego mieszkania zgodnie z własnym gustem. Budynek można podziwiać jedynie z zewnątrz, ewentualnie usiąść w kawiarni na parterze.
Naprzeciwko domu można z kolei odwiedzić Hundertwasser Village – centrum handlowe w wiejskim stylu z barem i sklepami.

Ci, którzy chcą lepiej poznać dzieje monarchii habsburskiej, do której należały także czeskie ziemie, powinni wybrać się do pałaców Schönbrunn i Belvederu. W drugim ze wspomnianych pałaców znajduje się bodaj najcenniejsza kolekcja dzieł sztuki Austrii.

Ponad połowę powierzchni miasta pokrywa zieleń – w Wiedniu jest ok. 280 parków i ogrodów cesarskich. Zwłaszcza przy podróży do Wiednia na wiosnę warto zarezerwować sobie czas na spacer i piknik w jednym z nich. Na przykład w parku Volksgarten każdej wiosny zakwita ok. 400 rodzajów róż.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS