Paryż - ciekawostki

Paryż - ciekawostki

Paryż w zasięgu ręki dzięki metru

Luwr, Wersal, Łuk Triumfalny i wiele innych zabytków Paryża. Patrząc ze szczytu Wieży Eiffla, wszystkie te miejsca zdają się być na wyciągnięcie ręki, jednak często są od siebie oddalone nawet o kilka kilometrów. W co warto się więc zaopatrzyć? W bilet komunikacji miejskiej.

Z żółtego autobusu RegioJet możesz wysiąść albo niedaleko katedry Notre Dame, albo na rue du Château Landon. I prawdopodobnie od razu skierujesz się w stronę metra. Paryskie metro tworzy sieć 14 linii i jest ono jednym z największych, najstarszych, najsłynniejszych i najruchliwszych na świecie. Na niektórych najbardziej uczęszczanych stacjach znajdują się elektronicznie plany metra, na których po wybraniu szukanej destynacji wyświetlana jest najlepsza trasa do celu, wraz ze wszystkimi ewentualnymi przesiadkami. Papierowy plan metra można dostać bezpłatnie na wszystkich stacjach.

Zarówno przy wizycie dwudniowej, jak i tygodniowej, najbardziej opłaci się zakup specjalnego biletu dla turystów, Paris Visite.

Obowiązuje on w metrze, pociągach podmiejskich, autobusach miejskich i na kolejce linowej na wzgórze Montmartre. Wszystkie najważniejsze zabytki znajdują się w strefie 1, 2 i 3. Wystarczy więc bilet podstawowy. Jednodniowy bilet tego typu kosztuje 12 euro, tygodniowy niecałe 39 euro. Przy zakupie biletu należy zaznaczyć liczbę dni, w których będzie się skorzystać z biletu, i na tej podstawie zostanie obliczona finalna cena biletu. Z biletem tym powiązane są również różne zniżki, np. na bilety wstępu do zabytków.

Paryż i najsłynniejsza wieża świata

Podróż do Paryża to przygoda, która nie trafia się każdego dnia. Miasto miłości na pewno oczaruje każdego, ale gdzie zacząć? Dokąd udać się najpierw? Największą atrakcją turystyczną Paryża jest zdecydowanie Wieża Eiffla. Trzeba liczyć się z tym, że w kolejce do wjazdu na wieżę postoimy kilkadziesiąt minut. Warto wybrać się tam pod wieczór, kiedy wieża jest oświetlona a miasto można podziwiać przy zachodzie słońca.

Do urokliwych wieczornych spacerów należy także ten do bazyliki Sacré-Couer, czyli Najświętszego Serca Jezusowego, w dzielnicy Montmartre. Atmosfera tej dzielnicy znana z obrazów Toulouse-Lautrec’a już się wprawdzie ulotniła, ale wieczorny przystanek na schodach prowadzących do kościoła w bizantyjskim stylu, z cudownym widokiem na zasypiający Paryż, będzie na pewno magicznym przeżyciem. Dla nocnych marków słynne Moulin Rouge jest niedaleko stąd.

Do najbardziej popularnych i oblężonych miejsc należą oczywiście także paryskie muzea, zwłaszcza Luwr. Wiele muzeów i zabytkowych obiektów oferuje bezpłatny wstęp w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Jeżeli planujesz podróż z dużym wyprzedzeniem, warto to wziąć pod uwagę.

We francuskiej stolicy jest co robić. Wystarczy popatrzyć na listę paryskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO – znajduje się na niej np. nabrzeża Sekwany czy zespół pałacowy Wersal. Czy wiecie, że nad Sekwaną znajduje się zresztą główna siedziba UNESCO?

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS