Krakow - ciekawostki

Krakow - ciekawostki

Do ścisłego centrum Krakowa jedynie piechotą!

Po kilku godzinach drogi wysiadamy z żółtego autobusu przy głównym dworcu kolejowym, kilkaset metrów od historycznego centrum miasta. Kilka kroków stąd znajduje się największy węzeł komunikacji miejskiej – Lubicz.

Po Krakowie podróżuje się tramwajami i autobusami. Miasto przecina ponad 20 linii tramwajowych, kilka z nich prowadzi obok Starego Miasta, gdzie znajduje się najwięcej zabytków i atrakcji turystycznych.

Tramwaje elektryczne kursują po Krakowie już od 1901 r., ale do ścisłego historycznego centrum nas nie dowiozą. W połowie ubiegłego wieku zamknięto je dla ruchu, również dla komunikacji miejskiej. W kilku miejscach można jednak znaleźć ślady po dawnych torach o rozstawie 900 milimetrów. Ale rozglądać się na prawo i lewo nie trzeba, tramwaj na pewno tamtędy nie pojedzie.

Dobrze zaplanować sobie, od którego miejsca zaczniemy zwiedzanie Starego Miasta, i dostosować do tego podróż środkami komunikacji. Dla wszystkich, którzy będą korzystać z komunikacji miejskiej, polecamy aplikację mobilną jakdojade.pl. Bilet podstawowy kosztuje 2,80 złotych. W ofercie są oczywiście – podobnie jak w innych dużych miastach – bilety jedno- i kilkudniowe.

Automaty biletowe znajdują się w tramwajach, ale są tylko na monety. Papierowe pieniądze na nic się nie przydadzą, a trzeba wiedzieć, że krakowscy kontrolerzy są gorliwi i nieugięci.

Wawel i Stare Miasto – wyspa historii w środku miasta

Dokąd się udać w Krakowie, co warto zobaczyć? W centrum miasta praktycznie wszystko. Dlatego też całe Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do najbardziej popularnych celów turystycznych należy zdecydowanie zamek i katedra na Wawelu. Od tego miejsca można rozpocząć całe zwiedzanie, w tamtejszym centrum informacji można bowiem otrzymać wszystkie niezbędne informacje. Bezpośrednio pod Wawelem leży chyba najsłynniejsza grota w Polsce, w której według legendy mieszkał smok. Zabił go dopiero król Krak, od którego imienia miasto wzięło swoją nazwę.

Z zamku udajemy się na Rynek Starego Miasta, główny i największy plac krakowski, gdzie znajdują się kolejne zabytki – Sukiennice, Bazylika Mariacka i Wieża Ratuszowa. Koniecznie trzeba spróbować lokalnych zapiekanek i pierogów. Na północnych obrzeżach historycznego centrum znajdują się pozostałości średniowiecznych murów miejskich, wysunięty obronny Barbakan czy Brama Floriańska.

Z kolei na południe rozciąga się dzielnica Kazimierz, gdzie do dziś istnieją obok siebie i łączą się kultura żydowska z chrześcijańską. Do XVIII wieku gmina żydowska była oddzielona od części chrześcijańskiej murem. Centrum dzielnicy żydowskiej była ulica Szeroka, na której znajdowało się pięć synagog. Największa średniowieczna synagoga została zniszczona w czasie II wojny światowej. Po wojnie została zrekonstruowana i dziś ma w niej siedzibę jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który warto zobaczyć.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS