Jihlava - ciekawostki

Jihlava - ciekawostki

Jihlava: Miasto utkane siecią trakcyjną

Jihlava, przystanek w połowie drogi między Pragą i Brnem, to swego rodzaju skrzyżowanie regionu Wysoczyzna. Tamtejszy dworzec autobusowy, gdzie zatrzymuje się żółty autobus RegioJet, bywa ruchliwy. Stąd możesz śmiało ruszyć na odkrywanie zabytkowej Jihlavy i okolic.

Po stolicy Wysoczyzny kursuje siedem linii trolejbusowych. Trolejbusy zastąpiły tramwaje pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. Były po prostu bardziej praktyczne. Trolejbusy kursują przede wszystkim na prawym brzegu rzeki Jihlavy, ich sieć uzupełniają linie autobusowe. Wszystkie autobusy i trolejbusy jeżdżą w regularnych, dwunastominutowych odstępach czasu, co bardzo ułatwia orientację. Co roku przewożą ponad 14 milionów pasażerów.

Przy przejechaniu maksymalnie czterech przystanków bilet kosztuje jedyne 10 koron, na dłuższych odcinkach trzeba zapłacić o 6 koron więcej. Uwaga! Bilet lepiej kupić przed jazdą w kiosku lub punkcie sprzedaży, bilety sprzedawane przez kierowcę są droższe. Na niektórych przystankach są umieszczone automaty biletowe, w których można płacić także kartą zbliżeniową. Władze miasta planują wprowadzić to rozwiązanie również w samych autobusach i trolejbusach.

Jihlava: Środek trójkąta UNESCO

Jihlava jest centrum regionu Wysoczyzna. Nie tylko geograficznym i administracyjnym, ale i historycznym. Od średniowiecza była ważnym miastem górniczym, w którym wydobywano srebro. Centrum miasta tworzy duży rynek, który powstał w czasach panowania Przemysła Otakara II i do dziś należy do największych w Czechach. Pełne uroku są uliczki wokół rynku, skrywające liczne zabytki. Do popularnych atrakcji należy zachowany pas murów obronnych, które otaczały miasto już od średniowiecza.

Zdecydowanie największą atrakcją są miejscowe katakumby, w których podobno straszy. Korytarze mają długość ok. 25 kilometrów, jest to więc drugi co do długości podziemny labirynt w Czechach. Miejscowi górnicy zaczęli wykuwać korytarze już w XIV wieku. Ich wysiłek docenili mieszkańcy w czasie II wojny światowej, gdy korytarze służyły jako schron w trakcie nalotów. Obecnie dla zwiedzających dostępnych jest ok. 10 kilometrów tuneli.

Jihlava – serce Wysoczyzny – leży pośrodku tzw. trójkąta UNESCO. Z miasta można wyruszyć na zwiedzanie trzech pamiątek z listy światowego dziedzictwa. Pociąg zabierze nas do Třebíča, gdzie znajduje się Bazylika św. Prokopa i dzielnica żydowska. Autobusem dojedziemy na północ na wzgórze Zelená Hora architekta Santiniego v miejscowości Zdziar nad Sazawą lub na północ do Telcza, z czarującym rynkiem i zamkiem. Lista zabytków w tym niewielkim mieście ma kilka stron.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS