Kromieryż - ciekawostki

Kromieryż - ciekawostki

Okrężne trasy autobusów w Kromieryżu nie pozwolą Ci się zgubić

Godzinę drogi naszym żółtym autobusem z Brna leży historyczne miasto Kromieryż (Kroměříž). Autobus RegioJet zatrzymuje się na tamtejszym dworcu autobusowym. Spacerem wzdłuż rzeki Morawy w ciągu kilku minut dotrzemy do historycznego centrum miasta, pełnego zabytków. Dostać się tam można również komunikacją miejską.

Przez miasto prowadzi osiem linii autobusowych. Linie najbardziej odpowiednie dla turystów to linie numer 3, 4 i 6. Są to trasy okrężne, także w razie gdyby ktoś zgubił się w tym niedużym mieście, autobusy dowiozą go z powrotem w miejsce, gdzie wsiadał. Bilet można kupić tylko u kierowcy i obowiązuje on wyłącznie na to jedno konkretne połączenie. Bilet podstawowy kosztuje 13 koron.

Kto już zobaczy całe miasto i będzie miał ochotę na dalsze zwiedzanie może z dworca autobusowego lub kolejowego wybrać się na poznawanie okolicy. Warto zobaczyć położoną niedaleko miejscowość Chropyně, wzmiankowaną w kronikach już w XIII wieku, lub skansen w Rymicach, w którym pokazano codzienne życie w tutejszym regionie etnograficznym Haná w XVIII i XIX wieku. Zobaczyć tu można kuźnię, wiejskie chałupy, młyn czy dworek drobnej szlachty. Na miłośników przyrody czeka górzysty pejzaż pasma górskiego Chřiby, gdzie w lasach ukryte są zamki Cimburk i Buchlov.

Zabytki Kromieryża, czyli tzw. Hanackich Aten

Całe centrum miasta to kompleks zabytkowych budynków. Plan zwiedzania można sobie opracować w którejś z kawiarni na rynku Velké náměstí. Stąd do największej atrakcji jest tylko kilka kroków.

Pałac Arcybiskupi i jego ogrody zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sam pałac, siedziba arcybiskupów i biskupów ołomunieckich, uważany jest za perłę architektury barokowej. Był świadkiem wielu doniosłych wydarzeń. W 1848 roku obradował tu przez kilka miesięcy Sejm Ustawodawczy Cesarstwa Austriackiego.

Z pałacu można przejść do wyjątkowych Ogrodów Pałacowych (Podzámecká zahrada). Jest to rozległy park w stylu angielskim. Dzieciom spodoba się zwłaszcza nieduże zoo, gdzie zobaczyć można na przykład małpy. Niektóre zwierzęta, te mniej egzotyczne, biegają swobodnie po parku. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny przez cały rok, przy czym bramy zamykane są co wieczór o godzinie 19.00.

Kolejnym wyjątkowym miejscem, szczególnie dla miłośników kwiatów, jest Ogród Kwiatowy (Květná zahrada). W celu orientacji w mieście służą kierunkowskazy umieszczone w centrum na każdym rogu.

Zabytkiem jest niemal każdy budynek w sercu miasta, o czym można przekonać się spacerując jego uliczkami. Dlatego też miasto nazywane jest Hanackimi Atenami.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS