Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Czeskie Budziejowice - ciekawostki

Czeskie Budziejowice - ciekawostki

W Czeskich Budziejowicach przywita Cię widok z dachu

Jeżeli wybierzesz się do Czeskich Budziejowic żółtym autobusem RegioJet, miasto powita Cię w dość nietypowy sposób. Tamtejszy dworzec autobusowy znajduje się bowiem na dachu centrum handlowego w centrum miasta, zaraz obok dworca kolejowego.
A przy dworcu kolejowym jest największy miejski węzeł komunikacyjny. Bez względu na to, w którym kierunku chcesz wyruszyć, odpowiednią linię komunikacji miejskiej, która Cię tam zabierze, znajdziesz właśnie tam. Miasto przecina łącznie 20 linii autobusowych i trolejbusowych. Ich numeracja jest pomieszana, więc jeśli nie znasz miasta zawsze zaskoczy Cię numer pojazdu, który zatrzyma się na Twoim przystanku.

W Czeskich Budziejowicach komunikacja miejska jest bezpłatna dla dzieci do 16. roku życia i seniorów po 70. roku życia. Pozostali pasażerowie zapłacą za bilet 60-minutowy 16 koron. Jeżeli planujesz zatrzymać się w mieście na kilka dni, warto kupić bilet tygodniowy za 160 koron. Lub wypożyczyć rower. To popularny środek transportu na południu Czech i w całym regionie spotkasz dziesiątki rowerzystów, zarówno w lecie, jak i zimie.

Z Czeskich Budziejowic regularnie, kilka razy na godzinę kursują autobusy do okolicznych atrakcji turystycznych, takich jak na przykład piękny zamek Hluboká nad Vltavą. Do Hlubokiej i do kilku innych destynacji można w sezonie turystycznym dotrzeć również rzeką. Na kilku trasach kursują po Wełtawie statki parowe.

Królewska brama do Czech Południowych

Czeskie Budziejowice mają królewską przeszłość – miasto założył chyba najbardziej znany król z dynastii Przemyślidów, Przemysł Otakar II. Dzieje miasta liczą już niemal osiemset lat i widać to przede wszystkim w historycznym centrum miasta, które tworzy zabytkowy kompleks.

Imieniem założyciela miasta nazwany jest główny rynek miejski. Na środku rynku stoi fontanna Samsonova kašna, jedna z największych barokowych fontann w Czechach, symbol miasta. Turystów przyciąga także zabytkowy ratusz, którego nie sposób nie zauważyć na wyremontowanym rynku.

Największą atrakcją jest jednak Czarna Wieża. Wysoka na 71 metrów stoi na straży miasta już ponad czterysta lat, a w lecie jest dostępna dla zwiedzających. Rozciąga się z niej wyjątkowy widok na zabytkowe centrum miasta. Zaraz obok wieży jest kolejne miejsce warte zwiedzenia – katedra św. Mikołaja. Kamień węgielny pierwotnego kościoła parafialnego liczy niemal tyle samo lat, co samo miasto.

Będąc już w południowych Czechach, warto zobaczyć jeszcze inne miejsca, poza Czeskimi Budziejowicami. W regionie tym znajdziemy dwa zabytki UNESCO. Czeski Krumlov, miasto jak z bajki wznoszące się nad zakolami Wełtawy, oraz Holašovice, zabytkowa wieś będąca najlepiej zachowanym przykładem południowoczeskiej architektury wiejskiej drugiej połowy XIX wieku.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS