Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Karlowe Wary - ciekawostki

Karlowe Wary - ciekawostki

Karlowe Wary – miasto kolejek linowych

Bez względu na to, czy z naszego żółtego autobusu wysiądziesz na dworcu autobusowym, czy na przystanku Tržnice (główny tutejszy węzeł komunikacyjny), do głównej atrakcji turystycznej, uzdrowiskowych kolumnad, nie będziesz mieć daleko. Zwłaszcza jeśli skorzystasz z którejś z linii komunikacji miejskiej. Przez miasto i jego okolice przebiega ich dwadzieścia pięć. Bezpośrednio do strefy uzdrowiskowej zawiozą Cię autobusy linii 1 i 4.

Podstawowy bilet 20-minutowy kosztuje dwadzieścia koron. Jeżeli zamierzasz spędzić w Karlowych Warach długi weekend, warto kupić bilet 7-dniowy za 250 koron.

Do systemu komunikacji miejskiej włączona jest także kolejka linowa, w zasadzie nie jedna. Pierwotnie były trzy, obecnie działają dwie. Jeszcze pod koniec XIX wieku miasto planowało zbudować sieć kolejek wokół całego uzdrowiska, aby kuracjusze mogli wybrać się na wzgórza otaczające miejscowość.

Najdłuższą kolejką jest kolejka Diana (453 metrów), która prowadzi do wieży widokowej o tej samej nazwie. Jazda trwa ok. sześć i pół minuty a bilet podstawowy kosztuje 90 koron. Druga, krótsza kolejka prowadzi od placu Teatralnego (Divadelní náměstí) do hotelu Imperial. Choć ma tylko niewiele ponad 100 metrów, warto się nią przejechać. Biegnie bowiem pod ziemią, dlatego nazywana jest karlowarskim metrem. Bilet kosztuje 20 koron. Obowiązuje na niej także bilet jednodniowy.

Karlowe Wary żyją nie tylko festiwalem

W trakcie festiwalu filmowego Karlowe Wary oblegają tłumy gości corocznego prestiżowego wydarzenia. A co robić w mieście, jeżeli nie jesteś akurat fanem kina lub do najdalej na zachód położonego czeskiego miasta dotarłeś w innym terminie?

Największą lokalną atrakcją turystyczną już od stuleci są źródła lecznicze Karlowych Warów. W mieście jest ich 13, a ich ujścia znaleźć można na zadaszonych kolumnadach. Jest tu pięć kolumnad – Sadová, Mlýnská, Tržní, Zámecká i Vřídelní. Najlepiej zwiedzać je rozpoczynając spacer pod hotelem Thermal i idąc dalej pod prąd strumyka Teplé. Pierwsza kolumnada po drodze to Kolumnada Sadová. Kuracjusze spacerowali po niej już pod koniec XIX wieku. Na każdym stoisku można kupić specjalny dzbanuszek do picia wody ze źródeł, który stanowi jednocześnie piękną pamiątkę.

Kilka kroków dalej stoi zbudowany niemal w tym samym czasie największy uzdrowiskowy obiekt miasta, Kolonada Mlýnská. W sercu uzdrowiska znajduje się najpopularniejsza atrakcja – źródło Vřídlo. Gejzer o temperaturze wody 72 stopni strzela wysoko na 12 metrów. Aby w pełni skorzystać z odpoczynku, warto zamówić sobie któryś z zabiegów leczniczych.

Degustacja w Karlowych Warach nie ogranicza się tylko do picia źródeł mineralnych, ale obejmuje także skosztowanie słynnego likieru – Becherovki. To, z jakich ziół jest produkowana, jest tajemnicą, którą możesz spróbować odkryć w Muzeum Jana Bechera.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS