Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Ostrawa - ciekawostki

Ostrawa - ciekawostki

Mało znane piękno żelaznej panoramy Ostrawy

„Pan Bóg rozdał innym miastom całe piękno, parowce na rzekach i damy jak z obrazka. Ostrawo, Ostrawo, serce czerwone, przesądzony twój los” – śpiewa śląski bard Jaromír Nohavica w jednym ze swoich utworów, poświęconych metropolii północnych Moraw. Ostrawa to rzeczywiście miasto pełne kominów i obiektów przemysłowych – widać je od razu przy wjeździe do miasta, czy to jadąc żółtym autobusem, czy pociągiem.

Żółte pociągi RegioJet zatrzymują się w centrum ostrawskiego życia nocnego, na przystanku Ostrava-Stodolní. Przy słynnej ulicy i w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dziesiątki barów, restauracji i klubów, które zapełniają się przede wszystkim w czasie weekendów. Ale w tygodniu również nie ma mowy o nudzie.

Bez względu na kierunek, jaki obierzesz w Ostrawie, przyjemnie zaskoczy Cię miejscowa komunikacja publiczna. Gęsta sieć tramwajów, autobusów i trolejbusów ma ponadto w czasie weekendów, świąt państwowych i w okresie wakacji letnich bilety ulgowe. Koszt biletu jednodniowego wynosi 200 koron, przy czym za tę samą cenę w czasie weekendów, świąt państwowych czy wakacji może podróżować 5 osób, z których dwie mogą mieć ukończone 15 lat. Dobry pomysł na rodzinną wycieczkę? Teraz możesz zapłacić za bilety kartą zbliżeniową w pojazdach komunikacji miejskiej.

Ostrawa – miasto zabytków i nocnej zabawy

W Ostrawie dzieje się dużo nie tylko raz w roku, gdy przez tydzień miasto gości największy czeski festiwal muzyczny. Wprawdzie w stalowym sercu Czech próżno szukać zabytków UNESCO, jednak miejsc, które warto zobaczyć, jest tu całkiem sporo.

Do najpopularniejszych atrakcji należy dzielnica Vítkovice i tamtejsze dawne huty żelaza. Kopalnia węgla brunatnego Hlubina oraz koksownia i wysoki piec, będące częścią kompleksu, wpisane są na europejską listę obiektów dziedzictwa kulturowego. Wyjątkowy obszar już od czasów Pierwszej Republiki Czechosłowackiej jest nazywane Ostrawskimi Hradczanami.

Panorama obiektów przemysłowych jest typowa dla tego górniczego miasta. Można je podziwiać na przykład z hałdy Ema, która wznosi się nad brzegiem rzeki Ostravice w Ostrawie Śląskiej (Slezská Ostrava). Tworzą ją około miliona ton odpadów górniczych pozostałych po wydobyciu z okolicznych kopalń, a zaczęto ją usypywać przed 1920 rokiem; jest specyficznym zabytkiem dziejów górnictwa. Hałda jest ciągle aktywna, płonie w środku a na jej powierzchni panuje na tyle wysoka temperatura, by przez cały rok rosła tu trawa.

Jeżeli nadal nie wiesz, co robić w Ostrawie, wybierz się na ulicę Stodolní, która jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych. Stała się fenomenem słynnym na całe Czechy. Na ulicy i w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dziesiątki barów, restauracji i klubów, które zapełniają się przede wszystkim w czasie weekendów. Ale w tygodniu również nie ma mowy o nudzie. Bezpośrednio na nocną zabawę dowiezie cię żółty pociąg RegioJet, który zatrzymuje się na przystanku Ostrava-Stodolní.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS