Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Brno - ciekawostki

Brno - ciekawostki

Z autobusu i pociągu centrum Brna w zasięgu ręki

Żółtym pociągiem i autobusem bardzo łatwo dojechać do Brna. I to prosto do centrum stolicy południowych Moraw. Z autobusu RegioJet wysiadamy na niedużym dworcu autobusowym przy hotelu Grand, z pociągu na położonym niedaleko dworcu kolejowym. Od razu uwagę zwraca piękny zabytkowy budynek dworca. Jeżeli w przyszłości dworzec zostanie odsunięty kawałek od centrum, aby zobaczyć obecny budynek dworca trzeba będzie do niego dojechać komunikacją miejską. Teraz można w nim odpocząć w nowoczesnej poczekalni RegioJet.

Zabytkowe centrum miasta zwiedzać najlepiej wyruszając piechotą spod dworca. Przy zwiedzaniu dalej położonych części Brna warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Miasto przecina kilka linii tramwajowych oraz mnóstwo trolejbusów i autobusów. Uwaga na nieprzejednanych kontrolerów biletów. Bilet podstawowy kosztuje 20 koron i można go kupić w automatach biletowych na przystankach, w kiosku lub bezpośrednio u kierowcy.

W nocy kursują specjalne nocne linie autobusowe. Funkcjonuje przemyślana sieć tzw. rozjazdów, spod głównego dworca kolejowego autobusy startują we wszystkich kierunkach o każdej pełnej godzinie. Autobusem dojedziemy także na brneńskie lotnisko. W przyszłości planowane jest także regularne połączenie kolejowe na lotnisko.

Brno: Miasto, w którym wszystko jest pod ręką

Niemal wszystko, co trzeba zobaczyć w Brnie, można znaleźć w centrum. Zabytkowa część miasta jest pełna kościołów i kamienic, z którymi wiążą się różne legendy. Koniecznie trzeba zobaczyć Stary Ratusz (Stará radnice). Z wieży tego ratusza rozciąga się widok na całe centrum i jest tam również informacja turystyczna, gdzie zdobyć można wszystkie niezbędne informacje. Stąd można skierować się na plac Zelný trh. Oprócz wyjątkowej fontanny plac skrywa pod ziemią labirynt korytarzy, niedawno udostępniony dla zwiedzających.

Nad centrum wznosi się katedra św. Piotra i Pawła, jeden z dwóch dominujących elementów panoramy Brna. Tym drugim jest zamek Špilberk na przeciwległym wzgórzu.

Jednym z najważniejszych zabytków Brna jest willa Tugendhat, wpisana na listę UNESCO. Wyjątkowa willa stoi w dzielnicy Černá Pole, jednej z wielu tutejszych dzielnic willowych, w których znaleźć można więcej przykładów nowoczesnej architektury. Taką dzielnicą są chociażby Pisárky. Zwiedzanie tej części miasta można zakończyć przy rozległym terenie brneńskiego Centrum Wystawowego (Výstaviště).

Jeśli zostanie Ci dużo wolnego czasu, możesz wybrać się na przykład nad brneńską zaporę (přehrada). W lecie można popływać w zbiorniku wodnym lub popłynąć parostatkiem na zamek Veveří. To jeden z największych zespołów zamkowych w Czechach.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS