Pilzno - ciekawostki

Pilzno - ciekawostki

Pilzno: Miasto tramwajów i trolejbusów

W sercu zachodnich Czech, w Pilznie, nasz żółty autobus zatrzymuje się bezpośrednio na głównym dworcu autobusowym. Autobusy RegioJet kursują z Pragi do Pilzna aż piętnaście razy dziennie. A co dalej? Z dworca do miasta można wyruszyć na piechotę, ale jeśli planujesz zwiedzanie całego miasta, polecamy skorzystać z komunikacji miejskiej.

Najbardziej opłaca się zakup biletu jednodniowego za 70 koron. Można go kupić również przez telefon, za tę samą cenę. Głównym elementem sieci komunikacji są tramwaje. Pierwszy tramwaj zaczął tu wozić pasażerów już w 1899 roku; obecnie działają w Pilznie trzy linie tramwajowe. Tutejsze przedsiębiorstwo komunikacyjne uważane jest za jedno z najbardziej proekologicznych w całej Europie. Dwie trzecie połączeń obsługują bowiem tramwaje i trolejbusy, które są bardziej przyjazne dla środowiska i nie zatruwają miasta tak bardzo.

Miasto żyje też nocą i nie trzeba się bać pieszego powrotu do domu – Pilzno ma bardzo dobrze zorganizowaną sieć połączeń nocnych. Czy trafisz w końcu do łóżka, zależy więc tylko od ilości Pilznera, jaką wypijesz.

Miasto u zbiegu czterech rzek

Z przystanku żółtego autobusu do samego centrum miasta, na rynek náměstí Republiky, jest tylko kilka kroków. Rynek o prostokątnym kształcie należy do jednych z największych w Europie i wokół niego skupia się najwięcej zabytków. Bezpośrednio na rynku stoją najpopularniejsze miejscowe zabytki: katedra św. Bartłomiejaratusz miejskirezydencja biskupia i zespół kamienic miejskich. 

Fanom czeskiego kina miejsce to skojarzy się na pewno z filmem Diskopříběh, w którym przez rynek biegł nago główny bohater filmu Jirka Horáček, grany przez Rudolfa Hrušínskiego juniora, najmłodszego członka słynnej aktorskiej rodziny.

Dla wielu Czechów, i nie tylko Czechów, synonimem Pilzna jest piwo. Pilźnieński browar powstał na mocy decyzji rady miejskiej w 1839 roku. Dzięki wyjątkowym właściwościom lokalnych surowców powstało piwo specjalnego, pilzneńskiego typu. Do dziś typ ten cieszy się ogromną popularnością a piwa tego typu warzone są niemal na całym świecie. Przy wizycie w stolicy zachodnich Czech wizyta w browarze lub choćby skosztowanie jednego Pilznera w którejś z lokalnych knajp to w zasadzie obowiązek. To właśnie piwo jest największą lokalną atrakcją.

A kiedy piwo już za bardzo zaszumi nam w głowie, można wybrać się na spacer wzdłuż rzek. W mieście spotykają się aż cztery – Úhlava, Úslava, Radbúza i Mže, a wypływają z miasta już połączone w jedną Berounkę.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS