Monachium - ciekawostki

Monachium - ciekawostki

Monachium: Miasto oplecione siecią kolejową

Witamy w sercu Bawarii, Monachium. W mieście, które według wielu badań, jest jednym z najlepszych miejsc do życia na świecie. Żółty autobus zatrzymuje się w głównym punkcie bawarskiej metropolii, przy dworcu kolejowym. Główną osią komunikacji miejskiej w Monachium jest szybka kolej miejska, zwana S-Bahn, oraz metro, czyli U-Bahn. Główną arterią komunikacyjną jest wielki „tunel” ze wschodu na zachód, którym jeżdżą pociągi S-Bahn.

Częściowo podziemne linie metra łączą z kolei północ i południe miasta. Na stacjach perony różnych linii znajdują się obok siebie a pociągi czekają na siebie. Po Monachium kursują także tramwaje i autobusy. Ważne linie autobusowe nazywają się MetroBus i autobusy tych linii jeżdżą wzdłuż linii tramwajowych i metra w krótkich odstępach czasu.

Bilety można kupić w automatach na przystankach oraz stacjach komunikacji miejskiej i kolejowych. Na standardowe podróżowanie po Monachium i zwiedzanie wystarczy bilet na tzw. Innenraum na strefy (Ring) 1 do 4, w przypadku biletu tygodniowego na strefy 1 do 2 lub 1 do 3. To Ty decydujesz, ile chcesz w Monachium zobaczyć.

Monachium: Żywo bijące serce Bawarii

Serce Bawarii, jak nazywane jest miasto, ma ponad tysiącletnią historię. Niemal całe jest widoczne z wieży kościoła, którą mieszkańcy nazywają Alter Peter – stary Piotr. Ten najstarszy w całym mieście kościół stoi na miejscu dawnego klasztoru benedyktynów. Jego wieża liczy 306 schodów i oferuje niepowtarzalny widok na daleką okolicę.

Do jednych z najbardziej popularnych zabytków należy Nowy Ratusz. Zawsze na godzinę przed południem i w samo południe stoją pod nim tłumy turystów. Czekają, aż zabrzmią dziesiątki dzwonów i dzwoneczków.

A miłośnicy sztuki powinni koniecznie odwiedzić jedną z największych europejskich galerii – zbiory Pinakoteki rozmieszczone są w trzech pałacach, podzielone na okresy i style. Podstawowa rada dla turystów – wizytę w galerii warto zostawić sobie na niedzielę, ponieważ wstęp kosztuje tego dnia tylko 1 euro.

Z kolei na fanów szybkich samochodów czeka muzeum BMW, gdzie można zobaczyć bogatą kolekcję pojazdów, od unikatowych prototypów i historycznych egzemplarzy po najnowocześniejsze modele.

Po trudach zwiedzania można odpocząć w Ogrodzie Angielskim. Ten największy park miejski jest także jednym z największych parków na świecie. Odetchnąć można także w jednej z lokalnych restauracji – otwarte są nie tylko w czasie Oktoberfestu.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS