Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Amsterdam - ciekawostki

Amsterdam - ciekawostki

Amsterdam: Miasto na wodzie z wyjątkową atmosferą

W mieście brakuje wyraźnej dominanty, która pomogłaby w orientacji w terenie. Czar Wenecji Północy skrywa się w jej atmosferze. Przecinające całe miasto kanały są najmłodszym tutejszym zabytkiem UNESCO. Dalszym jest linia obronna wokół miasta o łącznej długości 135 kilometrów. Jej unikatowość polega na fakcie, że w ten sposób centrum Holandii chronione jest przez ponad 40 fortów, które dzięki systemowi śluz są w stanie zatapiać określone tereny.

Ale wróćmy do miasta. Do najsłynniejszych części Amsterdamu należy bezspornie tzw. Dzielnica Czerwonych Latarni. Warto się do niej udać, nawet jeśli nie kusi nas wizyta w jednym z lokalnych przybytków. Pod światłami neonów ukrywają się bowiem zabytkowe domy, z których wiele pamięta czasy średniowiecza. W sercu dzielnicy stoi najstarsza budowla miasta – Stary Kościół. Zaledwie kilka metrów dalej turyści mogą podziwiać rzeźbę nazwaną „Belle“, zadedykowaną wszystkim prostytuującym się. Na brązowej tablicy pod nią można przeczytać: „Szanujcie pracowników seksualnych całego świata“.

Najchętniej odwiedzanym współcześnie zabytkiem jest wizualnie niepozorny dom pod adresem Prinsengracht 247. To właśnie w nim podczas II wojny światowej ukrywała się Anna Frank ze swoją rodziną i znajomymi rodziny, zanim policja odkryła ich w 1944 r. Dwa lata życia w niewielkiej kryjówce młoda dziewczyna opisała w swoim dzienniku, który został później przetłumaczony na 50 języków świata.

Na ulicach Amsterdamu pierwszeństwo mają rowery

Tam, gdzie u nas między domami bywa ulica, w Holandii jest po prostu woda; na to mówi się gracht, a gdy ta woda płynie z miasta do miasta, to już jest kanaal“ – tak opisuje czytelnikom Amsterdam Karel Čapek w swojej książce „Obrazy z Holandii“. Nie bez powodu holenderską metropolię nazywa się Wenecją Północy lub Miastem na Palach.

Żółty autobus RegioJet zatrzymuje się na parkingu w dzielnicy Zeeburg. Do centrum miasta można stamtąd dojechać tramwajem. Ale Amsterdam najlepiej zwiedza się z pokładu łodzi. Miasto przecina 165 kanałów. A kto nie przepada za wodą, może wybrać rower. Te są w Amsterdamie dosłownie wszędzie, o czym trzeba pamiętać chodząc pieszo, aby uniknąć nieprzyjemnych konfliktów. Rower ma w tym mieście zawsze pierwszeństwo!

Kto mimo wszystko zdecyduje się na korzystanie z transportu publicznego – w centrum miasta przede wszystkim tramwajów, zaś na obrzeżach autobusów – powinien kupić tzw. Strippenkaart. Bilet można nabyć w kiosku lub automacie. Najtańsza karta z piętnastoma paskami kosztuje 15 EUR. Na karcie trzeba zawsze zaznaczyć ilość stref, które się przekracza oraz jedną więcej. W przypadku poruszania się w jednej strefie, na karcie oznacza się dwa paski. Uwaga na kontrolerów - pojawiają się często, a kary są wysokie!

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS