Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Koszyce - ciekawostki

Koszyce - ciekawostki

Koszyce – słowackie miasto z najstarszą komunikację miejską

Wschodnia Słowacja i główne miasto tego regionu, Koszyce, wydają się być daleko? Nie dla naszych żółtych pociągów. W naszych komfortowych wagonach podróż minie błyskawicznie i za chwilę zatrzymamy się na koszyckim dworcu kolejowym.

A co potem? Koszyce przecina kilka linii autobusowych i tramwajowych. Transport tramwajowy działa w Koszycach już od końca XIX wieku i jest tym samym najstarszy w całej Słowacji. Obecnie miasto jest usiane siecią 34 kilometrów torów.

Zaraz przed dworcem głównym jest pętla tramwajowa, skąd można wyruszyć na zwiedzanie miasta. Dwa przystanki dalej jest plac náměstí Osvoboditelů, główny węzeł komunikacyjny Koszyc. Jeżeli po podróży pociągiem potrzebujesz jednak chwili odpoczynku, przed zwiedzaniem serca wschodniej Słowacji można złapać oddech w pobliskim parku miejskim.

Na przejazd 4 przystanków wystarczy bilet za 50 centów. Na zwiedzanie odleglejszych krańców Koszyc warto kupić bilet jednodniowy za 3,20 euro lub tygodniowy za 10 euro. Uwaga, zwykłe bilety jednodniowe i tygodniowe nie obowiązują w nocnych połączeniach. Oferta obejmuje także specjalne bilety turystyczne.

Warto z wyprzedzeniem zaplanować cały pobyt i odpowiedni bilet kupić w jednym z kiosków. U kierowcy pojazdu można dostać wyłącznie bilet 60-minutowy i trzeba mieć przy sobie dokładnie 1 euro.

Największa katedra Słowacji znajduje się właśnie w Koszycach

Koszyce są drugim największym miastem na Słowacji i odegrały niemałą rolę w historii Królestwa Węgier. W mieście można znaleźć wiele śladów węgierskiej historii. Najciekawszym jest zdecydowanie Rodošto. Wyjątkowy już na pierwszy rzut oka budynek służy jako muzeum poświęcone słynnemu węgierskiemu szlachcicowi, Franciszkowi II Rakoczemu. Został zbudowany w latach 30. XX wieku jako replika domu stojącego w tureckim miasteczku o tej samej nazwie, w którym przywódca węgierskiego powstania narodowego żył na emigracji w latach 1720-1735. Obecnie mieści się w nim muzeum, które wraz z niedaleką basztą Katova bašta oraz więzieniem Miklušova väznica (Mikulášova věznicě) tworzy kompleks muzealny.

Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych Koszyc należy ulica Główna (Hlavní ulice). Można tam znaleźć wszystko to, co w mieście być powinno. Ulica zaczyna się na placu náměstí Osvoboditelů, a kończy na placu náměstí Maratonu míru. Jej głównym punktem, do którego kierują kroki wszyscy turyści, jest gotycka katedra św. Elżbiety (dóm svaté Alžběty), najdalej na wschód położona katedra w całej Europie i największa na Słowacji. Wartym obejrzenia obiektem jest także stojąca obok kaplica św. Michała i wieża Urbanova veža, pierwotna dzwonnica katedry.

Kto chce poznać także inną twarz Koszyc, powinien zobaczyć osiedle Luník IX, gdzie leży największe osiedle Romów na Słowacji. Romskich muzykantów można w Koszycach spotkać na każdym kroku.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS