Poprad - ciekawostki

Poprad - ciekawostki

Pociągiem do podnóża Tatr

Zapomnij na parę dni o wszystkim i pozwól się oczarować widokiem majestatycznych gór! Wsiądź do żółtego pociągu i wyrusz z nami do Popradu – miasta leżącego u podnóża słowackich Tatr. Z pociągu RegioJet wysiądziesz na głównym dworcu kolejowym w centrum miasta.

Jeżeli przed zdobywaniem szczytów chcesz rozejrzeć się po Popradzie, do centrum można wybrać się piechotą lub skorzystać z autobusów miejskich. Bilet kupuje się u kierowcy w autobusie. Kosztuje 70 centów. Jeżeli masz ze sobą cały sprzęt zimowy – sanki, narty, rakiety śnieżne – lub inne większe bagaże, dopłata wynosi 30 centów.

Kiedy zbrzydnie Ci już miasto, wsiądź z powrotem do pociągu. Bezpośrednio z Popradu dwie linie Tatrzańskiej Kolei Elektrycznej prowadzą niemal do samego serca Tatr, np. do Szczyrbskiego Jeziora (słow. Štrbské Pleso). Jazda kolejką zębatą, która łączy Szczyrbę (Štrba) i jezioro, będzie niecodziennym przeżyciem nie tylko dla pasjonatów kolei. Z Popradu jeżdżą do Tatr także autobusy, które dalej jadą aż za granicę Słowacji. Na przykład do Zakopanego, stolicy skoków narciarskich.

Niedaleko Popradu znajduje się niewielkie międzynarodowe lotnisko tatrzańskie, wykorzystywane głównie z sezonie zimowym.

Poprad: Życie w Tatrach jak na dłoni

Choć wiele osób uważa Poprad za niewielkie miasto, ma on sporo do zaoferowania swoim gościom. Warto się w nim zatrzymać po drodze.

Zwiedzanie dzielnicy Spišská Sobota to jak podróż wehikułem czasu i gratka dla miłośników historii. Centrum tej dzielnicy jest od 1950 roku objęte programem ochrony zabytków.  Rynek z ratuszem i kościołem jest otoczony wianuszkiem kamienic. Już od średniowiecza ta dzisiejsza dzielnica Popradu była ważnym miastem targowym i centrum produkcji rzemieślniczej.

Historia Popradu i miejscowe zabytki związane są przede wszystkim z leżącymi niedaleko Tatrami. Aby przekonać się, jak bardzo losy mieszkańców wiążą się z górami, można odwiedzić na przykład Galerię Tatrzańską, gdzie można zdobyć wszystkie potrzebne informacje. Zbiory obejmują między innymi sztukę inspirowaną górską tematyką, przykłady twórczości lokalnych artystów i obecnych wschodniosłowackich twórców.

Źródła ich inspiracji każdy może odkryć na własną rękę. Wystarczy wsiąść w Popradzie do autobusu lub pociągu i wyruszyć w góry. Bliskość Tatr zachęca do wędrówek.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS