Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Drezno - ciekawostki

Drezno - ciekawostki

Drezno: Wypożyczalnie rowerów i bilety miejskie w korzystnej cenie dla turystów

Około 40 minut jazdy naszym żółtym autobusem od czeskiej granicy leży niemieckie miasto Drezno. Żółty autobus zatrzymuje się przy dworcu kolejowym. Wydaje się, że do centrum miasta jest tylko kawałek, warto jednak kupić bilet jednodniowy na tutejszą komunikację miejską. Dużą pomocą jest to, że drezdeńskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej DVB ma stronę internetową także w języku polskim.

Korzystnie cenowo wychodzą bilety przeznaczone dla turystów – najtańszy bilet kosztuje 6 euro, ale obowiązuje bez ograniczeń w wybranej strefie biletowej. Specjalne bilety zniżkowe są dostępne także dla rodzin z dziećmi czy mniejszych grup. Bilety można kupić w żółtych automatach na przystankach i skasować je w tramwaju lub autobusie. Bilety na pociągi miejskie S-bahn należy skasować jeszcze na peronie.

Jeśli chodzi o korzystanie z publicznych środków transportu, wyjątkowym przeżyciem jest rejs statkiem po Łabie. Saskie przedsiębiorstwo żeglugi rzecznej dysponuje dziewięcioma parostatkami z kołem napędowym. Jest to najstarsza i największa flotylla zabytkowych parostatków na świecie. Koszt krótkiej wycieczki, trwającej ok. 20 minut, to 5 euro. Do wyboru jest kilka tras. Tych, których żegluga i statki interesują szczególnie, zapraszamy w sierpniu na tutejszy festiwal miejski. W czasie festiwalu miasto pokazuje wszystkie dziewięć statków jednocześnie.

Wycieczka do Drezna, czyli zwiedzanie „sztucznych” zabytków

Nie bez powodu Drezno nazywane jest Wenecją nad Łabą. Historyczne miasto o długiej historii może się pochwalić wieloma poniekąd sztucznymi zabytkami. Niemal wszystkie oryginalne budowle zostały bowiem zniszczone w trakcie nalotów alianckich pod koniec II wojny światowej. Drezno dosłownie odrodziło się z popiołów.

Na przykład kościół Frauenkirche przez 50 lat był tylko ruiną i dopiero w 1994 roku został zrekonstruowany. Kościół z jedną z największych kopuł na północ od Alp został ponownie poświęcony i nadal jest dominantą centrum i jedną z atrakcji turystycznych Drezna.

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji jest galeria Zwinger. Każdy zapomni się tam na kilka godzin, a pasjonat sztuki wręcz na całe dni. Jest tam wszystko, od kolekcji porcelany po salon matematyczno-fizyczny. W przyległym budynku o nazwie Semperbau mieści się słynna na całym świecie galeria obrazów z dziełami dawnych mistrzów.

Centrum nowoczesnego Drezna jest dzielnica Neustadt. Na stosunkowo małej przestrzeni znajduje się 175 barów i restauracji. Zwłaszcza w miesiącach letnich zachęcają do odpoczynku i orzeźwienia liczne tutejsze ogródki.

Jeżeli chcesz odpocząć od zgiełku miasta, wybierz się na południowy wschód miasta. Stoi tam dawna letnia rezydencja saskiego dworu królewskiego, pałac Pillnitz, który jest największym zespołem pałacowym zbudowanym w stylu chińskim w Europie. Pałacowy park zaprasza na spacery przez cały rok.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS