Neapol - ciekawostki

Neapol - ciekawostki

Neapol: Jazda metrem jak wizyta w galerii

Podróż do Neapolu jest długa, ale warta wysiłku. Z żółtego autobusu RegioJet wysiadamy niedaleko dworca kolejowego wieczorem i od razu możemy zacząć zwiedzanie.

Jeśli ktoś zamierza podróżować po stolicy Kampanii komunikacją miejską, musi uzbroić się w cierpliwość. Mieszkańcy miasta wolą podróżować po mieście własnymi autami oraz na skuterach, na czym cierpi system komunikacji publicznej. Krótsze odległości lepiej więc pokonywać na piechotę.

Na dłuższe podróże po Neapolu polecamy metro. Jest czyste i jeździ punktualnie w odstępach co 9-12 minut. Turyści najczęściej korzystają z linii 1. Linia ta łączy główny dworzec kolejowy z najważniejszymi zabytkami, takimi jak teatr San Carlo czy zamek Castle Nuovo. Ponadto stacje tej linii są jednymi z najpiękniejszych na świecie – to w zasadzie galerie sztuki. Na przykład stacja Toledo, gdzie nagle znaleźć się można jakby pod powierzchnią morza.

Najlepiej kupić bilet jednodniowy za 3,50 euro, który obowiązuje nie tylko w metrze. Oprócz metra przez miasto przebiegają dziesiątki linii autobusowych, ale nie jeżdżą już tak dokładnie. Większość przystanków jest na żądanie. Podobnie sprawa wygląda z tramwajami. Do niedaleko położonych Pompejów i wulkanu Wezuwiusza dojedziemy pociągiem podmiejskim.

Życie miasta w cieniu Wezuwiusza

Neapol należy do najstarszych włoskich miast. Pierwsi osadnicy dotarli tu aż z antycznej Grecji. Równie bogata jak historia miasta jest również oferta tego, co można w Neapolu zobaczyć i robić. Miasto słynie głównie ze swoich zamków. Cztery z nich, Castel dell’Ovo, Castel Capuano, Castel Nuovo oraz Castel Sant’ Elmo, to jedne z najbardziej popularnych wśród turystów. Ważnym zabytkiem jest także Teatr San Carlo. Został otwarty już w 1737 roku i jest najstarszą sceną operową w Europie. Całe historyczne centrum miasta jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Neapol jest też dobrym punktem wypadowym do zwiedzania okolicznych atrakcji – barokowego pałacu królewskiego Caserta, wyspy Capri, która była miejscem wypoczynku już w czasach antycznego Rzymu, lub do Pompejów.

To starożytne rzymskie miasto, pogrzebane w 79 roku w popiołach po wybuchu Wezuwiusza, jest głównym celem turystów w okolicach Neapolu. Dzięki warstwie popiołu wulkanicznego, który pokrył miasto na 1600 lat, zanim zaczęto je odkrywać, można dziś zobaczyć, jak toczyło się życie w I wieku naszej ery.

W rozległym mieście warto zobaczyć zwłaszcza amfiteatr na 20 000 osób i dom publiczny, w którym zachowało się 10 pomieszczeń z kamiennymi łóżkami i kolorowe freski o tematyce erotycznej. Oryginały można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS