Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Budapeszt - ciekawostki

Budapeszt - ciekawostki

Budapesztańska komunikacja publiczna – trudniejsza niż język węgierski

Fogadtatás! Witamy na Węgrzech, witamy w stolicy, Budapeszcie. Żółty autobus dociera do miasta nad Dunajem po paru godzinach drogi. Zatrzymuje się na placu Etele tér, przed budynkiem głównego dworca kolejowego Budapeszt-Kelenföld, na przystanku komunikacji miejskiej. Około 50 metrów dalej jest zejście do stacji metra, linia M4 prowadzi wprost do centrum.

Warto jednak przejechać się linią M1, tzw. linią jubileuszową. Nie z powodu miejsca, do którego jedzie, ale dla samej jazdy. Jest to najstarsze metro w Europie kontynentalnej, a linia ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest dość nietypowa, ponieważ tory leżą tuż pod ziemią. Peron znajduje się na głębokości jednego piętra. Obowiązują na niej standardowe bilety miejskie. Na fanów transportu publicznego czeka w Budapeszcie jeszcze jedna atrakcja – naziemna kolejka linowa Budavári Sikló, nad Dunajem, w pobliżu słynnego Mostu Łańcuchowego. Kolejka wwozi pasażerów na Zamek Budański.

Dla Budapesztu charakterystyczne są też żółte tramwaje, które zawiozą Cię praktycznie wszędzie. Część tras prowadzi wzdłuż nabrzeża Dunaju, więc w trakcie wygodnej podróży można podziwiać tę majestatyczną europejską rzekę oraz panoramę Budy i Pesztu.

Jaki bilet kupić? Rodzajów biletów jest mnóstwo, a system biletowy może wydawać się turyście tak samo skomplikowany jak język węgierski. Niektóre bilety są okresowe, inne są ważne tylko w określonym środku transportu. Warto więc z wyprzedzeniem zaplanować trasę poruszania się po mieście na stronach miejskiego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej. W innym przypadku przyda się słowo „elvesztettem”, czyli „zgubiłem się”.

Budapeszt: Bogactwo wrażeń na wyciągnięcie ręki

Masz kilka dni lub tydzień wolnego i nie wiesz, jak wykorzystać ten czas? To dobra okazja na wycieczkę do Budapesztu. Miasto jest rozległe i oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych. Zacząć można od samego systemu komunikacji miejskiej.

Warto przejechać się tzw. linią jubileuszową, czyli żółtą linią metra M1. Liczy tylko 11 stacji, a wszystkie znajdują się pod aleją Andrássy. To najstarsza linia metra w Europie kontynentalnej i jedna z największych atrakcji Budapesztu. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sama aleja, pod którą przebiega linia, to najważniejsza ulica węgierskiej metropolii. Wzdłuż niej stoją budynki rządowe i eleganckie pałace, a aleja prowadzi do Bazyliki św. Szczepana. To jeden z najważniejszych zabytków Węgier, w którym pochowane są szczątki świętego króla Szczepana.

Na przeciwległym końcu alei Andrássy znajduje się Plac Bohaterów. Monument, który na nim stoi, pochodzi z 1929 roku. Wzniesiono go z okazji tysiącletniej rocznicy przybycia pierwszych osadników węgierskich do Doliny Karpackiej. W okolicach placu znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych i zoo.

Odpocząć można w łaźniach. W mieście znajduje się kompleks Szechényi, największe uzdrowisko z łaźniami w całej Europie. Baseny termalne są zasilane przez dwa źródła o temperaturze wody 74 i 77 stopni.

Zobaczyć warto również budynek parlamentu, Most Łańcuchowy nad Dunajem (jako pierwszy połączył dwa oddzielne miasta, Budę i Peszt) lub Zamek Budański, na który wwozi nadziemna kolejka linowa ze stacją początkową przy moście.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS