Bardejow - ciekawostki

Bardejow - ciekawostki

Pociągiem i autobusem na odpoczynek do Bardejowa

W naszych żółtych autobusach i pociągach rozpieszczamy pasażerów. Standard obu środków transportu możesz porównać w drodze do słowackiego Bardejowa (słow. Bardějov). Jeżeli wybierasz się z daleka, pociąg RegioJet dowiezie Cię na koszycki dworzec kolejowy, a na położonym niedaleko dworcu autobusowym wsiądziesz do żółtego autobusu, który zabierze Cię do malowniczego Bardejowa.

W małym mieście na północy Słowacji wysiądziesz na dworcu autobusowym, skąd do centrum uzdrowiska jest tylko kilkaset metrów. Można je pokonać piechotą albo skorzystać z komunikacji miejskiej. Miasto przecina dziesięć linii autobusowych, rocznie kierowcy wyjeżdżą po ulicach miasta ponad pięćset tysięcy kilometrów. Cena biletu podstawowego w autobusie miejskim wynosi 50 centów.

Bilet przyda się zwłaszcza jeśli wybierasz się do miasta w celach wypoczynkowych. Część uzdrowiskowa Bardejowa jest oddalona od centrum miasta o ok. 1,5 kilometra. Bez obaw, do przystanku w tej części kursuje połowa z 12 linii autobusowych komunikacji miejskiej, więc na pewno nie zostaniesz z bagażem w ręku na dworcu. W razie potrzeby jest tu jeszcze taksówka.

Bardejow to nie tylko uzdrowisko

W XIV i XV wieku miejscowość Bardejów była ważnym centrum produkcji rzemieślniczej regionu Górnych Węgier. Właśnie ten okres w największym stopniu wpłynął na obecny kształt miasta. Centrum miasta zostało jako jedno z niewielu miejsc na Słowacji wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Już wiadomo, co robić w Bardejowie, ruszamy do centrum!

W średniowieczu miasto pełniło przede wszystkim funkcję przygranicznej twierdzy na granicy polsko-węgierskiej. Miasto otaczał unikatowy system murów obronnych. Wysokie i grube mury miały tylko trzy bramy. Otwarta była zawsze tylko jedna z nich. Miasta strzegła załoga z 23 baszt zamkowych. Do dziś zachowało się ich tylko dziesięć i są popularną atrakcją turystyczną.

Wart wzmianki jest także rynek Radniční náměstí. Ratusz stojący na środku rynku to najstarsza budowla renesansowa na terenie dzisiejszej Słowacji. Zabytkowe są też wszystkie kamienice stojące wokół. Warto zobaczyć klasztor franciszkański z kościołem w pobliżu twierdzy.

Nawet Ci, którzy nie przyjechali do Bardejowa w celu skorzystania z leczniczych źródeł, powinni wybrać się do dzielnicy Bardejovské kúpele. Na jej obrzeżach znajduje się Muzeum Architektury Ludowej, w którym można zobaczyć 28 obiektów architektury wiejskiej z miejscowości Horní Šariš i z Zemplína na północy.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS