Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Czeski Krumlov - ciekawostki

Czeski Krumlov - ciekawostki

Z autobusu prosto w historię Czeskiego Krumlowa

Z naszego żółtego autobusu można wysiąść bezpośrednio przy pałacowym parku na przystanku Špičák. Jeżeli chcesz się przespacerować, wysiądź na dworcu autobusowym. Nawet stąd do zabytków z listy UNESCO jest tylko kilka kroków. Czeski Krumlow to nieduże miasteczko, którego piękno najlepiej odkrywać przemierzając jego malownicze uliczki piechotą.

Najlepszy czas na taki spacer to wiosna lub jesień. Jeżeli nie przeszkadzają Ci tłumy turystów, do których dołączają jeszcze rzesze kajakarzy, którzy spływają do miasta po rzece Wełtawie, możesz się wybrać do perełki Południowych Czech oczywiście również w lecie. Przed przyjazdem warto też sprawdzić kalendarz tutejszych festiwali. Odbywa się ich w mieście w ciągu roku przynajmniej kilka i przyciągają setki gości.

Ci, których już bolą nogi, mogą skorzystać z jednej z trzech linii komunikacji miejskiej. Bilet podstawowy kosztuje ok. dwudziestu koron, w zależności od długości trasy. Wszystkie trzy linie autobusowe spotykają się tylko na dworcu autobusowym niedaleko centrum miasta, skąd rozjeżdżają się w dalszą podróż.

Czeski Krumlow: Wyspa historii w zakolu Wełtawy

Co robić w Czeskim Krumlowie? Po prostu odpoczywać i cieszyć się atmosferą malowniczego zabytkowego miasteczka. W 1992 roku miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Wszystko jest na tyle blisko, że chodzenie nas tak nie zmęczy, choć rzeczy wartych zobaczenia jest całe mnóstwo.

Pierwsze kroki najlepiej skierować na zamek i do pałacu. To drugi co do zajmowanej powierzchni zespół pałacowo-zamkowy w Czechach, z pięcioma dziedzińcami. Można w nim znaleźć na przykład pałacowy teatr barokowy, jeden z niewielu zachowanych teatrów barokowych na świecie, który powstał w 1691 roku.

Jedną z największych atrakcji pałacu są niedźwiedzie, które hoduje się tu już od ponad 400 lat. Obecnie w fosie między I i II dziedzińcem mieszkają niedźwiedzice Katarzyna i Maria Teresa.

Samo miasto składa się z kilku części. Miasto wewnętrzne, pełne gotyckich i renesansowych kamienic, leży w zakolu Wełtawy. Układ jego ulic nie zmienił się od czasów założenia miasta. Druga część to podzamcze zwane Latrán. A trzecia, ostatnia to tzw. Plešivec.

W czasie spaceru po mieście warto zwrócić uwagę na różnorodne herby i znaki rodowe umieszczone na zabytkowych budynkach. Najczęściej spotykanym herbem jest ten z pięciolistną różą rodu Rożemberków – od tego symbolu wywodzi się zresztą nazwa największego wydarzenia kulturalnego Krumlowa – Festiwalu Pięciolistnej Róży.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS