Split - ciekawostki

Split - ciekawostki

Split miasto jachtów i autobusów

Split może być jednym z przystanków w podróży po Chorwacji albo celem kilkudniowej wycieczki. Do drugiego największego miasta Chorwacji można dojechać np. żółtym autobusem RegioJet. Po drodze nasz autobus przejeżdża przez inne znane nadmorskie miasta, takie jak Szybenik czy Trogir. Do Trogiru można dojechać ze Splitu regularnie kursującym autobusem miejskim lub statkiem.

W Splicie wysiadamy niedaleko zabytkowego centrum, do którego można dojść piechotą z widokiem na morze i ruchliwy port lub dojechać komunikacja miejską, którą obsługuje kilka linii autobusowych.

Jeden przejazd kosztuje 9 kun, czyli ok. 5 złotych. Bilety kupuje się w automacie lub kiosku. Bilet można także kupić u kierowcy, ale kosztuje wtedy 11 kun.

Elementem systemu komunikacji publicznej w Splicie jest również pociąg miejski, kursujący między przystankiem Kaštel Stari i tutejszym ruchliwym portem.

Wokół wzgórza Marjan, na którym rozpościera się las miejski, jeździ kolejka turystyczna. Planując dłuższą wyprawę po okolicy, warto zapoznać się z ofertami rejsów.

Split kawałek starożytnego Rzymu na chorwackim wybrzeżu

Portowe miasto Dalmacji robi swoimi czystymi plażami i wspaniałymi zabytkami oszałamiające wrażenie. Największą atrakcją Splitu jest Pałac Dioklecjana, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Został wybudowany w 295 roku naszej ery. W pałacowym przepychu cesarz Dioklecjan spędził ostatnie lata życia.

Pałac wznosi się w samym centrum miasta i jest najlepiej zachowanym zabytkiem kultury starożytnej w Chorwacji. Dużą atrakcją są również dwa sfinksy, które Rzymianie przywieźli z Egiptu. W piwnicach pałacu organizowane są wystawy. W trakcie zwiedzania splickiego muzeum miejskiego można zejść do pałacowych podziemi. Na pałacowym dziedzińcu odbywają się w lecie różne wydarzenia kulturalne.

Z okresem panowania Rzymian wiążą się również inne tutejsze zabytki, które warto zobaczyć. Katedra św. Dujama (Svetog Duje) powstała w wyniku przebudowy mauzoleum cesarza Dioklecjana. Z jej dzwonnicy można podziwiać widok na miasto. Położona niedaleko świątynia Jowisza została w średniowieczu przebudowana na baptysterium.

Jeżeli planujesz zatrzymać się w Splicie na kilka dni i odwiedzić co najmniej kilka muzeów, warto kupić Split Card w cenie 70 kun. Jest ważna przez trzy dni i oferuje także zniżki w wybranych restauracjach.

Koniecznie trzeba zatrzymać się przy pomniku biskupa Grzegorza i dotknąć jego dużego palca u nogi. Jaśniejszy od pozostałych podpowiada, że już wiele osób przed nami uwierzyło, iż dotknięcie go przynosi szczęście.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS