Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Z Polski do Europy

CEL
Republika Czeska, Węgry, Austria, Szwajcaria
POCZĄTEK/KONIEC
Kraków - Praga, Budapeszt, Wiedeń, Zurych
PRZYSTANKI
Praga, Budapeszt, Wiedeń, Zurych
LICZBA DNI
3 dni
PRZEJAZD
autobus, pociąg
CZAS PRZEJAZDU
Praga: 06:20; Budapeszt: 11:50; Wiedeń: 06:15; Zurych: 16:35
CENA CAŁKOWITA OD
Praga: 9,9 €; Budapeszt: 21,9 €; Wiedeń: 11,9 €; Zurych: 45,9 €
STUDENCI I SENIORZY
Praga: 6,9 €; Budapeszt: 21,9 €; Wiedeń: 11,9 €; Zurych: 42,9 €
STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS

Praga - ciekawostki

Praga - ciekawostki

Pociągiem i autobusem. Na liczenie wież w Pradze, mieście o stu wieżach

Praga jest największym węzłem komunikacyjnym w Czechach. Bez względu na to, czy dotrzesz tu naszym żółtym autobusem czy pociągiem RegioJet, bez problemu dostaniesz się na przystanek komunikacji miejskiej. Na dworcu autobusowym Florenc przecinają się dwie linie metra. Przy głównym dworcu kolejowym przebiega jedna linia metra, ale o jeden przystanek dalej, obojętnie w którym kierunku, można przesiąść się na inną linię.

Metro, główną arterię praskiego systemu komunikacji miejskiej, tworzą łącznie trzy linie oznaczone literami A, B i C, które przecinają się w centrum stolicy. Metrem dostaniesz się szybko niemal wszędzie.

Jedyną sieć linii metra w Czechach uzupełnia sieć 25 linii tramwajowych. Jazda tramwajem trwa wprawdzie dłużej, ale można przy okazji podziwiać widoki na miasto.

Bilet jednorazowy kosztuje 24 korony. Jeżeli planujesz zwiedzać Pragę i zostać dłużej, np. na cały weekend, warto kupić bilet trzydniowy za 320 koron. Wszystkie bilety, również te krótkookresowe, mają tylko ograniczenie czasowe, przesiadać można się dowolnie.

Warto tutaj wspomnieć także o transporcie promowym po rzece Wełtawie. Na całym terenie Pragi promy codziennie przecinają rzekę na siedmiu różnych trasach. Na promie obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Na tym samym bilecie można także pojechać kolejką linową na słynny punkt widokowy na wzgórzu Petřín.

Praga, królowa miast

W dosłownie każdym przewodniku turystycznym po Pradze znajdziemy podobną propozycję trasy zwiedzania, która zaczyna się na prawym brzegu Wełtawy – na Rynku Staromiejskim (Staroměstské náměstí) i w okolicznych uliczkach – i dalej przez rzekę po Moście Karola (Karlův most) na Małą Stranę, którą można się wspiąć na wzgórze z jednym z największych kompleksów zamkowych na świecie. Teoretycznie więc plan pobytu w Pradze jest całkiem prosty – zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne, dzięki którym czeska stolica została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeżeli jednak chcesz uciec od utartych szlaków, zapraszamy na trochę inny spacer po Pradze. Nie musisz unikać Starego Miasta – warto tam zajrzeć, by zwiedzić Dzielnicę Żydowską. Żydzi osiedlali się w tej okolicy już od X wieku, a gmina żydowska liczyła 18 000 mieszkańców. Można zwiedzić synagogę oraz cmentarz żydowski.

Ciekawym miejscem jest dzielnica Holešovice. Dawna przemysłowa dzielnica w ciągu ostatnich lat zmieniła się w otwartą galerię. Znajduje się tutaj wiele zabytków nowoczesnej architektury oraz miejsc spotkań, takich jak Pałac Targowy (Veletržní palác), Galeria Narodowa (Národní galerie), Centrum Sztuki Współczesnej DOX (Centrum současného umění DOX), mnóstwo restauracji i kawiarni, kompleks praskiego Centrum Wystawowego (Výstaviště) oraz popularny park Stromovka, największa oaza zieleni w Pradze.

Jeżeli szukasz dobrego jedzenia z dala od tłumu turystów, warto zajrzeć do dzielnicy Žižkov. Jest to ulubiona dzielnica mieszkańców miasta, w tutejszych knajpach i barach zabawa trwa do późnej nocy, a przy tym jest taniej niż w centrum.

Budapeszt - ciekawostki

Budapeszt - ciekawostki

Budapesztańska komunikacja publiczna – trudniejsza niż język węgierski

Fogadtatás! Witamy na Węgrzech, witamy w stolicy, Budapeszcie. Żółty autobus dociera do miasta nad Dunajem po paru godzinach drogi. Zatrzymuje się na placu Etele tér, przed budynkiem głównego dworca kolejowego Budapeszt-Kelenföld, na przystanku komunikacji miejskiej. Około 50 metrów dalej jest zejście do stacji metra, linia M4 prowadzi wprost do centrum.

Warto jednak przejechać się linią M1, tzw. linią jubileuszową. Nie z powodu miejsca, do którego jedzie, ale dla samej jazdy. Jest to najstarsze metro w Europie kontynentalnej, a linia ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest dość nietypowa, ponieważ tory leżą tuż pod ziemią. Peron znajduje się na głębokości jednego piętra. Obowiązują na niej standardowe bilety miejskie. Na fanów transportu publicznego czeka w Budapeszcie jeszcze jedna atrakcja – naziemna kolejka linowa Budavári Sikló, nad Dunajem, w pobliżu słynnego Mostu Łańcuchowego. Kolejka wwozi pasażerów na Zamek Budański.

Dla Budapesztu charakterystyczne są też żółte tramwaje, które zawiozą Cię praktycznie wszędzie. Część tras prowadzi wzdłuż nabrzeża Dunaju, więc w trakcie wygodnej podróży można podziwiać tę majestatyczną europejską rzekę oraz panoramę Budy i Pesztu.

Jaki bilet kupić? Rodzajów biletów jest mnóstwo, a system biletowy może wydawać się turyście tak samo skomplikowany jak język węgierski. Niektóre bilety są okresowe, inne są ważne tylko w określonym środku transportu. Warto więc z wyprzedzeniem zaplanować trasę poruszania się po mieście na stronach miejskiego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej. W innym przypadku przyda się słowo „elvesztettem”, czyli „zgubiłem się”.

Budapeszt: Bogactwo wrażeń na wyciągnięcie ręki

Masz kilka dni lub tydzień wolnego i nie wiesz, jak wykorzystać ten czas? To dobra okazja na wycieczkę do Budapesztu. Miasto jest rozległe i oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych. Zacząć można od samego systemu komunikacji miejskiej.

Warto przejechać się tzw. linią jubileuszową, czyli żółtą linią metra M1. Liczy tylko 11 stacji, a wszystkie znajdują się pod aleją Andrássy. To najstarsza linia metra w Europie kontynentalnej i jedna z największych atrakcji Budapesztu. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sama aleja, pod którą przebiega linia, to najważniejsza ulica węgierskiej metropolii. Wzdłuż niej stoją budynki rządowe i eleganckie pałace, a aleja prowadzi do Bazyliki św. Szczepana. To jeden z najważniejszych zabytków Węgier, w którym pochowane są szczątki świętego króla Szczepana.

Na przeciwległym końcu alei Andrássy znajduje się Plac Bohaterów. Monument, który na nim stoi, pochodzi z 1929 roku. Wzniesiono go z okazji tysiącletniej rocznicy przybycia pierwszych osadników węgierskich do Doliny Karpackiej. W okolicach placu znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych i zoo.

Odpocząć można w łaźniach. W mieście znajduje się kompleks Szechényi, największe uzdrowisko z łaźniami w całej Europie. Baseny termalne są zasilane przez dwa źródła o temperaturze wody 74 i 77 stopni.

Zobaczyć warto również budynek parlamentu, Most Łańcuchowy nad Dunajem (jako pierwszy połączył dwa oddzielne miasta, Budę i Peszt) lub Zamek Budański, na który wwozi nadziemna kolejka linowa ze stacją początkową przy moście.

Wiedeń - ciekawostki

Wiedeń - ciekawostki

Wiedeń pociągiem, autobusem i na rowerze

Dzięki lokalnej sieci metra centrum Wiednia jest w pobliżu – niezależnie od tego, czy wysiadasz z żółtego pociągu RegioJet na stacji Simmering czy na głównym dworcu kolejowym. Z tego wygodnego rozwiązania mogą skorzystać również osoby przyjeżdżające do Wiednia żółtymi autobusami dzięki opcji wysiadki na głównym dworcu kolejowym. Dworzec od pobliskiej stacji metra dzieli zaledwie kilka kroków.

Jeden bilet obowiązuje na wszystkie rodzaje środków komunikacji miejskiej, autobusy, tramwaje i metro. Bilet jednorazowy kosztuje 2,40 euro, jednodniowy 8 euro. Uwaga, bilet tygodniowy jest ważny zawsze od poniedziałku do poniedziałku. To, czy warto go kupić, zależy więc od tego, którego dnia przyjeżdżasz do Wiednia.

Warto rozważyć zakup Vienna City Card – oficjalnej karty turystycznej stolicy dostępnej w kilku wersjach. Oprócz tego, że dzięki niej nie trzeba się martwić o to, jaki bilet najlepiej kupić, zyskuje się ponad dwieście różnych zniżek na bilety wstępu itp. Karta turystyczna ma także własną aplikację mobilną.

W Wiedniu spotkać można mnóstwo rowerzystów. Aby do nich dołączyć, wystarczy wypożyczyć rower w którejś z firm wypożyczających rowery miejskie. Do samego serca zabytkowego „złotego” centrum Wiednia można się zresztą dostać wyłącznie pieszo lub na rowerze.

Cesarskie miasto pełne parków i ogrodów

Zwiedzanie Wiednia najlepiej zacząć właśnie od centrum. A czeka na Ciebie całe mnóstwo atrakcji. Okolice katedry św. Szczepana są pełne zabytków i muzeów, a całe historyczne centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie trzeba zobaczyć dawną siedzibę Habsburgów, Hofburg. Obecnie w kompleksie pałacowym znajduje się kilka muzeów.

Następnie warto wybrać się pod Hundertwasserhaus. Dla turystów, którzy widzieli już kawałek świata, budynek od razu skojarzy się z architekturą Gaudiego, której przykłady można zobaczyć w Barcelonie. Wiedeński budynek zaprojektował jednak austriacki architekt Friedrich Hundertwasser. Zewnętrzna fasada jest ozdobiona wieloma różnymi kolorowymi elementami. Ponadto każdy, kto mieszka w Hundertwasserhaus, ma prawo zaprojektować fasadę wokół okien własnego mieszkania zgodnie z własnym gustem. Budynek można podziwiać jedynie z zewnątrz, ewentualnie usiąść w kawiarni na parterze.
Naprzeciwko domu można z kolei odwiedzić Hundertwasser Village – centrum handlowe w wiejskim stylu z barem i sklepami.

Ci, którzy chcą lepiej poznać dzieje monarchii habsburskiej, do której należały także czeskie ziemie, powinni wybrać się do pałaców Schönbrunn i Belvederu. W drugim ze wspomnianych pałaców znajduje się bodaj najcenniejsza kolekcja dzieł sztuki Austrii.

Ponad połowę powierzchni miasta pokrywa zieleń – w Wiedniu jest ok. 280 parków i ogrodów cesarskich. Zwłaszcza przy podróży do Wiednia na wiosnę warto zarezerwować sobie czas na spacer i piknik w jednym z nich. Na przykład w parku Volksgarten każdej wiosny zakwita ok. 400 rodzajów róż.

Zurych - ciekawostki

Zurych - ciekawostki

Na weekend do najczystszego miasta Europy

Żółte są autobusy RegioJet i żółte są słynne sery szwajcarskie, na których degustację chętnie Cię zawieziemy. Z dokładnością szwajcarskiego zegarka odjeżdżasz wieczorem naszym autobusem z Pragi, a rano śniadanie jesz już w największym mieście Szwajcarii – Zurychu.

Z luksusowego żółtego autobusu wysiadasz na przystanku Carparkplatz Sihlquai niedaleko centrum miasta, do którego można dojść piechotą. Zurych ma jeden z najlepszych systemów transportu publicznego, dlatego większość mieszkańców miasta nie posiada własnego auta – stąd miasto nad brzegiem Jeziora Zuryskiego uważane jest za najczystsze w Europie.

Najlepszą opcją jest jazda tramwajem. Po Zurychu kursuje piętnaście linii, które krzyżują się w centrum, dokąd inaczej niż komunikacją miejską dojechać nie można. Połączenia tramwajowe uzupełnia 60 linii autobusowych i 6 trolejbusowych. Najbardziej korzystny będzie zakup biletu jednodniowego. Bilet na strefę centrum kosztuje niewiele ponad pięć franków szwajcarskich.

Komunikacją miejską dostać się można również na lotnisko, do wyboru masz tramwaj, autobus lub pociąg.

Zurych: Małe wielkie miasto, które zaskoczy Cię ilością atrakcji

Szczyty Alp, które otaczają miasto ze wszystkich stron, nie pozwolą zapomnieć o tym, w jakim kraju jesteśmy. Zurych ze swoimi czterystoma tysiącami mieszkańców to największe miasto Szwajcarii, ale wszystko wydaje się tu być w zasięgu ręki. Podstawowa turystyczna informacja o Zurychu – to jedno z najdroższych miast na świecie. Ale i tak warte jest zobaczenia. Wrażenia i przeżycia są za darmo.

Do największych atrakcji turystycznych należy dominujący element architektoniczny miasta, kościół Grossmünster. Zgodnie z legendą kazał go zbudować Karol Wielki. A tuż za rogiem, w dzielnicy Niederdorf, przeskakujemy w czasie o ponad tysiąc lat do przodu. Zwiedzić tu można dom, w którym mieszkał Lenin przed swoją „rewolucyjną” podróżą do Rosji.

W pobliskiej galerii Künsthaus Zürich znajdują się duże zbiory dzieł sztuki, w pierwszej części są dzieła artystów do końca XIX wieku, w drugiej dzieła impresjonistów, europejskich artystów awangardowych i dzieła pop artu. W każdą środę wstęp do galerii jest bezpłatny.

Gdy już zwiedzimy najważniejsze miejsca, skierujemy się nad jezioro. Jego przeźroczystą czystą wodę uznaje się za zdatną do picia, a plaże wokół niego zachęcają do odpoczynku. Na koniec aktywnego dnia warto zebrać ostatnie siły i ze szczytu góry Uetliberg nacieszyć się przepięknym widokiem na miasto.

Zakwaterowanie i środek transportu