Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Poznaj Europę Środkową

CEL
Republika Czeska, Słowacja, Niemcy, Austria
POCZĄTEK/KONIEC
Kraków - Praga, Bratysława, Monachium, Wiedeń
PRZYSTANKI
Praga, Bratysława, Monachium, Wiedeń
LICZBA DNI
3 dni
PRZEJAZD
autobus, pociąg
CZAS PRZEJAZDU
Praga: 06:20; Bratysława: 08:20;, Monachium: 12:45; Wiedeń: 06:15
CENA CAŁKOWITA OD
Praga: 9,9 €; Bratysława: 12,9 €; Monachium: 27,8 €; Wiedeń: 11,9 €
STUDENCI I SENIORZY
Praga: 6,9 €; Bratysława: 12,9 €; Monachium: 24,8 €; Wiedeń: 11,9 €
STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS

Praga - ciekawostki

Praga - ciekawostki

Pociągiem i autobusem. Na liczenie wież w Pradze, mieście o stu wieżach

Praga jest największym węzłem komunikacyjnym w Czechach. Bez względu na to, czy dotrzesz tu naszym żółtym autobusem czy pociągiem RegioJet, bez problemu dostaniesz się na przystanek komunikacji miejskiej. Na dworcu autobusowym Florenc przecinają się dwie linie metra. Przy głównym dworcu kolejowym przebiega jedna linia metra, ale o jeden przystanek dalej, obojętnie w którym kierunku, można przesiąść się na inną linię.

Metro, główną arterię praskiego systemu komunikacji miejskiej, tworzą łącznie trzy linie oznaczone literami A, B i C, które przecinają się w centrum stolicy. Metrem dostaniesz się szybko niemal wszędzie.

Jedyną sieć linii metra w Czechach uzupełnia sieć 25 linii tramwajowych. Jazda tramwajem trwa wprawdzie dłużej, ale można przy okazji podziwiać widoki na miasto.

Bilet jednorazowy kosztuje 24 korony. Jeżeli planujesz zwiedzać Pragę i zostać dłużej, np. na cały weekend, warto kupić bilet trzydniowy za 320 koron. Wszystkie bilety, również te krótkookresowe, mają tylko ograniczenie czasowe, przesiadać można się dowolnie.

Warto tutaj wspomnieć także o transporcie promowym po rzece Wełtawie. Na całym terenie Pragi promy codziennie przecinają rzekę na siedmiu różnych trasach. Na promie obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Na tym samym bilecie można także pojechać kolejką linową na słynny punkt widokowy na wzgórzu Petřín.

Praga, królowa miast

W dosłownie każdym przewodniku turystycznym po Pradze znajdziemy podobną propozycję trasy zwiedzania, która zaczyna się na prawym brzegu Wełtawy – na Rynku Staromiejskim (Staroměstské náměstí) i w okolicznych uliczkach – i dalej przez rzekę po Moście Karola (Karlův most) na Małą Stranę, którą można się wspiąć na wzgórze z jednym z największych kompleksów zamkowych na świecie. Teoretycznie więc plan pobytu w Pradze jest całkiem prosty – zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne, dzięki którym czeska stolica została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeżeli jednak chcesz uciec od utartych szlaków, zapraszamy na trochę inny spacer po Pradze. Nie musisz unikać Starego Miasta – warto tam zajrzeć, by zwiedzić Dzielnicę Żydowską. Żydzi osiedlali się w tej okolicy już od X wieku, a gmina żydowska liczyła 18 000 mieszkańców. Można zwiedzić synagogę oraz cmentarz żydowski.

Ciekawym miejscem jest dzielnica Holešovice. Dawna przemysłowa dzielnica w ciągu ostatnich lat zmieniła się w otwartą galerię. Znajduje się tutaj wiele zabytków nowoczesnej architektury oraz miejsc spotkań, takich jak Pałac Targowy (Veletržní palác), Galeria Narodowa (Národní galerie), Centrum Sztuki Współczesnej DOX (Centrum současného umění DOX), mnóstwo restauracji i kawiarni, kompleks praskiego Centrum Wystawowego (Výstaviště) oraz popularny park Stromovka, największa oaza zieleni w Pradze.

Jeżeli szukasz dobrego jedzenia z dala od tłumu turystów, warto zajrzeć do dzielnicy Žižkov. Jest to ulubiona dzielnica mieszkańców miasta, w tutejszych knajpach i barach zabawa trwa do późnej nocy, a przy tym jest taniej niż w centrum.

Bratysława - ciekawostki

Bratysława - ciekawostki

Pociągiem lub autobusem do serca Słowacji

Stolica Słowacji leży niecałą godzinę drogi od czeskiej granicy. Dlaczego więc nie wyskoczyć w weekend na popołudniową kawę nad brzegiem Dunaju? Jeżeli wysiądziesz z żółtego pociągu RegioJet na bratysławskim głównym dworcu kolejowym możesz wstąpić do naszego oddziału, który znajduje się we foyer dworca. Z dworca do centrum można dojść na piechotę lub dojechać tramwajem jednej z dziewięciu linii kursujących po Bratysławie. Na Słowacji tramwaje jeżdżą tylko w stolicy i w głównym mieście wschodniej Słowacji – Koszycach.

Sieć tramwajów uzupełniają trolejbusy i autobusy. Z autobusu miejskiego skorzystasz, jeżeli do miasta dojedziesz żółtym autobusem na przystanek Bratysława-Nivy. Jeżeli spędzisz w mieście tylko kilka godzin, powinien Ci wystarczyć bilet 3-godzinny za 3,6 euro. Na kilka dni opłaci się bilet tygodniowy, który kosztuje 12 euro.

Bratysława nazywana jest najmniejszym dużym miastem. Jeśli zmęczy Cię już miejski zgiełk, wybierz się pod prąd Dunaju na zamek Děvín. Można się do niego dostać na przykład statkiem. Cena biletu tam i z powrotem dla osoby dorosłej to 13 euro. Można się wybrać także na południe od miasta, nad śluzę wodną do Komárna. Dojedziemy tam pociągiem RegioJet podłączonym do systemu komunikacji publicznej Bratysławy.

Bratysława: Świadek obecności Celtów i Rzymian

Stolica Słowacja wydawać się może niedużym miastem, ale ma wiele do zaoferowania. W Bratysławie zawsze jest co robić i zawsze dzieje się coś ciekawego. Nieważne, czy jesteś tu po raz pierwszy, czy po raz setny.

W centrum warto zwiedzić katedrę św. Marcina. W kościele tym odbywały się kiedyś koronacje królów węgierskich. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest także spacer na tutejszy zamek, dominujący nad miastem. Oprócz pięknego widoku na Dunaj rozciąga się stamtąd także panorama Petržalky, największego osiedla na Słowacji.

Dzielnica ta na prawym brzegu rzeki także skrywa historyczne skarby i atrakcje turystyczne. W sadach Janka Krála jako ogrodowa altana służy górna cześć gotyckiej wieży kościoła Zwiastowania NMP zakonu franciszkanów, leżącego w zabytkowym centrum Bratysławy. Ponieważ przed stu laty groziło jej zniszczenie, została zastąpiona kopią.

Od zgiełku miasta można odpocząć na nabrzeżu rzeki lub nad zbiornikami Złote Piaski (Zlaté piesky) – są to ulubione miejsca turystów i samych mieszkańców miasta. Poczujesz się tu niemal jak nad Morzem Śródziemnym.

Monachium - ciekawostki

Monachium - ciekawostki

Monachium: Miasto oplecione siecią kolejową

Witamy w sercu Bawarii, Monachium. W mieście, które według wielu badań, jest jednym z najlepszych miejsc do życia na świecie. Żółty autobus zatrzymuje się w głównym punkcie bawarskiej metropolii, przy dworcu kolejowym. Główną osią komunikacji miejskiej w Monachium jest szybka kolej miejska, zwana S-Bahn, oraz metro, czyli U-Bahn. Główną arterią komunikacyjną jest wielki „tunel” ze wschodu na zachód, którym jeżdżą pociągi S-Bahn.

Częściowo podziemne linie metra łączą z kolei północ i południe miasta. Na stacjach perony różnych linii znajdują się obok siebie a pociągi czekają na siebie. Po Monachium kursują także tramwaje i autobusy. Ważne linie autobusowe nazywają się MetroBus i autobusy tych linii jeżdżą wzdłuż linii tramwajowych i metra w krótkich odstępach czasu.

Bilety można kupić w automatach na przystankach oraz stacjach komunikacji miejskiej i kolejowych. Na standardowe podróżowanie po Monachium i zwiedzanie wystarczy bilet na tzw. Innenraum na strefy (Ring) 1 do 4, w przypadku biletu tygodniowego na strefy 1 do 2 lub 1 do 3. To Ty decydujesz, ile chcesz w Monachium zobaczyć.

Monachium: Żywo bijące serce Bawarii

Serce Bawarii, jak nazywane jest miasto, ma ponad tysiącletnią historię. Niemal całe jest widoczne z wieży kościoła, którą mieszkańcy nazywają Alter Peter – stary Piotr. Ten najstarszy w całym mieście kościół stoi na miejscu dawnego klasztoru benedyktynów. Jego wieża liczy 306 schodów i oferuje niepowtarzalny widok na daleką okolicę.

Do jednych z najbardziej popularnych zabytków należy Nowy Ratusz. Zawsze na godzinę przed południem i w samo południe stoją pod nim tłumy turystów. Czekają, aż zabrzmią dziesiątki dzwonów i dzwoneczków.

A miłośnicy sztuki powinni koniecznie odwiedzić jedną z największych europejskich galerii – zbiory Pinakoteki rozmieszczone są w trzech pałacach, podzielone na okresy i style. Podstawowa rada dla turystów – wizytę w galerii warto zostawić sobie na niedzielę, ponieważ wstęp kosztuje tego dnia tylko 1 euro.

Z kolei na fanów szybkich samochodów czeka muzeum BMW, gdzie można zobaczyć bogatą kolekcję pojazdów, od unikatowych prototypów i historycznych egzemplarzy po najnowocześniejsze modele.

Po trudach zwiedzania można odpocząć w Ogrodzie Angielskim. Ten największy park miejski jest także jednym z największych parków na świecie. Odetchnąć można także w jednej z lokalnych restauracji – otwarte są nie tylko w czasie Oktoberfestu.

Wiedeń - ciekawostki

Wiedeń - ciekawostki

Wiedeń pociągiem, autobusem i na rowerze

Dzięki lokalnej sieci metra centrum Wiednia jest w pobliżu – niezależnie od tego, czy wysiadasz z żółtego pociągu RegioJet na stacji Simmering czy na głównym dworcu kolejowym. Z tego wygodnego rozwiązania mogą skorzystać również osoby przyjeżdżające do Wiednia żółtymi autobusami dzięki opcji wysiadki na głównym dworcu kolejowym. Dworzec od pobliskiej stacji metra dzieli zaledwie kilka kroków.

Jeden bilet obowiązuje na wszystkie rodzaje środków komunikacji miejskiej, autobusy, tramwaje i metro. Bilet jednorazowy kosztuje 2,40 euro, jednodniowy 8 euro. Uwaga, bilet tygodniowy jest ważny zawsze od poniedziałku do poniedziałku. To, czy warto go kupić, zależy więc od tego, którego dnia przyjeżdżasz do Wiednia.

Warto rozważyć zakup Vienna City Card – oficjalnej karty turystycznej stolicy dostępnej w kilku wersjach. Oprócz tego, że dzięki niej nie trzeba się martwić o to, jaki bilet najlepiej kupić, zyskuje się ponad dwieście różnych zniżek na bilety wstępu itp. Karta turystyczna ma także własną aplikację mobilną.

W Wiedniu spotkać można mnóstwo rowerzystów. Aby do nich dołączyć, wystarczy wypożyczyć rower w którejś z firm wypożyczających rowery miejskie. Do samego serca zabytkowego „złotego” centrum Wiednia można się zresztą dostać wyłącznie pieszo lub na rowerze.

Cesarskie miasto pełne parków i ogrodów

Zwiedzanie Wiednia najlepiej zacząć właśnie od centrum. A czeka na Ciebie całe mnóstwo atrakcji. Okolice katedry św. Szczepana są pełne zabytków i muzeów, a całe historyczne centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie trzeba zobaczyć dawną siedzibę Habsburgów, Hofburg. Obecnie w kompleksie pałacowym znajduje się kilka muzeów.

Następnie warto wybrać się pod Hundertwasserhaus. Dla turystów, którzy widzieli już kawałek świata, budynek od razu skojarzy się z architekturą Gaudiego, której przykłady można zobaczyć w Barcelonie. Wiedeński budynek zaprojektował jednak austriacki architekt Friedrich Hundertwasser. Zewnętrzna fasada jest ozdobiona wieloma różnymi kolorowymi elementami. Ponadto każdy, kto mieszka w Hundertwasserhaus, ma prawo zaprojektować fasadę wokół okien własnego mieszkania zgodnie z własnym gustem. Budynek można podziwiać jedynie z zewnątrz, ewentualnie usiąść w kawiarni na parterze.
Naprzeciwko domu można z kolei odwiedzić Hundertwasser Village – centrum handlowe w wiejskim stylu z barem i sklepami.

Ci, którzy chcą lepiej poznać dzieje monarchii habsburskiej, do której należały także czeskie ziemie, powinni wybrać się do pałaców Schönbrunn i Belvederu. W drugim ze wspomnianych pałaców znajduje się bodaj najcenniejsza kolekcja dzieł sztuki Austrii.

Ponad połowę powierzchni miasta pokrywa zieleń – w Wiedniu jest ok. 280 parków i ogrodów cesarskich. Zwłaszcza przy podróży do Wiednia na wiosnę warto zarezerwować sobie czas na spacer i piknik w jednym z nich. Na przykład w parku Volksgarten każdej wiosny zakwita ok. 400 rodzajów róż.

Zakwaterowanie i środek transportu