Bratysława - ciekawostki

Bratysława - ciekawostki

Pociągiem lub autobusem do serca Słowacji

Stolica Słowacji leży niecałą godzinę drogi od czeskiej granicy. Dlaczego więc nie wyskoczyć w weekend na popołudniową kawę nad brzegiem Dunaju? Jeżeli wysiądziesz z żółtego pociągu RegioJet na bratysławskim głównym dworcu kolejowym możesz wstąpić do naszego oddziału, który znajduje się we foyer dworca. Z dworca do centrum można dojść na piechotę lub dojechać tramwajem jednej z dziewięciu linii kursujących po Bratysławie. Na Słowacji tramwaje jeżdżą tylko w stolicy i w głównym mieście wschodniej Słowacji – Koszycach.

Sieć tramwajów uzupełniają trolejbusy i autobusy. Z autobusu miejskiego skorzystasz, jeżeli do miasta dojedziesz żółtym autobusem na przystanek Bratysława-Nivy. Jeżeli spędzisz w mieście tylko kilka godzin, powinien Ci wystarczyć bilet 3-godzinny za 3,6 euro. Na kilka dni opłaci się bilet tygodniowy, który kosztuje 12 euro.

Bratysława nazywana jest najmniejszym dużym miastem. Jeśli zmęczy Cię już miejski zgiełk, wybierz się pod prąd Dunaju na zamek Děvín. Można się do niego dostać na przykład statkiem. Cena biletu tam i z powrotem dla osoby dorosłej to 13 euro. Można się wybrać także na południe od miasta, nad śluzę wodną do Komárna. Dojedziemy tam pociągiem RegioJet podłączonym do systemu komunikacji publicznej Bratysławy.

Bratysława: Świadek obecności Celtów i Rzymian

Stolica Słowacja wydawać się może niedużym miastem, ale ma wiele do zaoferowania. W Bratysławie zawsze jest co robić i zawsze dzieje się coś ciekawego. Nieważne, czy jesteś tu po raz pierwszy, czy po raz setny.

W centrum warto zwiedzić katedrę św. Marcina. W kościele tym odbywały się kiedyś koronacje królów węgierskich. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest także spacer na tutejszy zamek, dominujący nad miastem. Oprócz pięknego widoku na Dunaj rozciąga się stamtąd także panorama Petržalky, największego osiedla na Słowacji.

Dzielnica ta na prawym brzegu rzeki także skrywa historyczne skarby i atrakcje turystyczne. W sadach Janka Krála jako ogrodowa altana służy górna cześć gotyckiej wieży kościoła Zwiastowania NMP zakonu franciszkanów, leżącego w zabytkowym centrum Bratysławy. Ponieważ przed stu laty groziło jej zniszczenie, została zastąpiona kopią.

Od zgiełku miasta można odpocząć na nabrzeżu rzeki lub nad zbiornikami Złote Piaski (Zlaté piesky) – są to ulubione miejsca turystów i samych mieszkańców miasta. Poczujesz się tu niemal jak nad Morzem Śródziemnym.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS