Praga - ciekawostki

Praga - ciekawostki

Pociągiem i autobusem. Na liczenie wież w Pradze, mieście o stu wieżach

Praga jest największym węzłem komunikacyjnym w Czechach. Bez względu na to, czy dotrzesz tu naszym żółtym autobusem czy pociągiem RegioJet, bez problemu dostaniesz się na przystanek komunikacji miejskiej. Na dworcu autobusowym Florenc przecinają się dwie linie metra. Przy głównym dworcu kolejowym przebiega jedna linia metra, ale o jeden przystanek dalej, obojętnie w którym kierunku, można przesiąść się na inną linię.

Metro, główną arterię praskiego systemu komunikacji miejskiej, tworzą łącznie trzy linie oznaczone literami A, B i C, które przecinają się w centrum stolicy. Metrem dostaniesz się szybko niemal wszędzie.

Jedyną sieć linii metra w Czechach uzupełnia sieć 25 linii tramwajowych. Jazda tramwajem trwa wprawdzie dłużej, ale można przy okazji podziwiać widoki na miasto.

Bilet jednorazowy kosztuje 24 korony. Jeżeli planujesz zwiedzać Pragę i zostać dłużej, np. na cały weekend, warto kupić bilet trzydniowy za 320 koron. Wszystkie bilety, również te krótkookresowe, mają tylko ograniczenie czasowe, przesiadać można się dowolnie.

Warto tutaj wspomnieć także o transporcie promowym po rzece Wełtawie. Na całym terenie Pragi promy codziennie przecinają rzekę na siedmiu różnych trasach. Na promie obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Na tym samym bilecie można także pojechać kolejką linową na słynny punkt widokowy na wzgórzu Petřín.

Praga, królowa miast

W dosłownie każdym przewodniku turystycznym po Pradze znajdziemy podobną propozycję trasy zwiedzania, która zaczyna się na prawym brzegu Wełtawy – na Rynku Staromiejskim (Staroměstské náměstí) i w okolicznych uliczkach – i dalej przez rzekę po Moście Karola (Karlův most) na Małą Stranę, którą można się wspiąć na wzgórze z jednym z największych kompleksów zamkowych na świecie. Teoretycznie więc plan pobytu w Pradze jest całkiem prosty – zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne, dzięki którym czeska stolica została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeżeli jednak chcesz uciec od utartych szlaków, zapraszamy na trochę inny spacer po Pradze. Nie musisz unikać Starego Miasta – warto tam zajrzeć, by zwiedzić Dzielnicę Żydowską. Żydzi osiedlali się w tej okolicy już od X wieku, a gmina żydowska liczyła 18 000 mieszkańców. Można zwiedzić synagogę oraz cmentarz żydowski.

Ciekawym miejscem jest dzielnica Holešovice. Dawna przemysłowa dzielnica w ciągu ostatnich lat zmieniła się w otwartą galerię. Znajduje się tutaj wiele zabytków nowoczesnej architektury oraz miejsc spotkań, takich jak Pałac Targowy (Veletržní palác), Galeria Narodowa (Národní galerie), Centrum Sztuki Współczesnej DOX (Centrum současného umění DOX), mnóstwo restauracji i kawiarni, kompleks praskiego Centrum Wystawowego (Výstaviště) oraz popularny park Stromovka, największa oaza zieleni w Pradze.

Jeżeli szukasz dobrego jedzenia z dala od tłumu turystów, warto zajrzeć do dzielnicy Žižkov. Jest to ulubiona dzielnica mieszkańców miasta, w tutejszych knajpach i barach zabawa trwa do późnej nocy, a przy tym jest taniej niż w centrum.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS