Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Více informací

Ołomuniec - ciekawostki

Ołomuniec - ciekawostki

Najtańsza komunikacja publiczna? W regionie Haná!

Bez względu na to, czy do Ołomuńca wybierzesz się żółtym pociągiem czy autobusem RegioJet, wysiądziesz w tym samym miejscu. Na lub przy głównym dworcu kolejowym. Centrum stolicy regionu etnograficznego Haná leży niedaleko stąd.

Miasto przecina siedem linii tramwajowych, które są głównym elementem komunikacji publicznej. Uzupełnia je kilkadziesiąt połączeń autobusowych. Do ścisłego zabytkowego centrum tramwajem ani autobusem nie dojedziemy, ale wysiądziemy w pobliżu. Wsiąść można do jednego z tramwajów, które odjeżdżają bezpośrednio spod głównego dworca kolejowego. Spod dworca odjeżdża także autobus, który zawiezie nas na wzgórze Svatý Kopeček. Wzgórze jest miejscem pielgrzymkowym, ale znajduje się tam również ołomunieckie zoo.

Jeżeli chcesz naprawdę porządnie poznać Ołomuniec, warto kupić bilet 24-godzinny. Kosztuje 46 koron. Komunikacja publiczna w Ołomuńcu jest jedną z najtańszych w Czechach.

Bilety można dostać w centrum informacji turystycznej lub w kioskach. Na niektórych przystankach tramwajowych i autobusowych stoją automaty biletowe. Bilet można kupić także u kierowcy, ale jest wtedy trochę droższy. Miejsca sprzedaży biletów są zaznaczone na mapie sieci komunikacji miejskiej.

Ołomuniec: Barokowy klejnot regionu Haná

Ołomuniec, dawna stolica Moraw, to obecnie bijące serce regionu Haná. Oferuje turystom tyle, że trudno się zdecydować, od czego zacząć.

Najlepiej chyba zacząć od placu Horní náměstí w sercu zabytkowej strefy miasta. Od razu natkniemy się na wyjątkowy zabytek wpisany na listę UNESCO – Kolumnę Świętej Trójcy. Ma 32 metrów wysokości a w jej dolnej części ukryta jest kaplica, otwarta dla zwiedzających w głównym sezonie turystycznym.

Na placu stoi także zabytkowy ratusz, który do dziś pełni funkcję siedziby urzędu miasta. Budynek służy jako siedziba władz miasta już od kilku wieków i uzupełnia listę w większości kościelnych zabytków miasta. Wokół placu skupiło się kilka historycznych pałaców mieszczańskich.

Spośród wszystkich wojen najwięcej śladów pozostawiła w Ołomuńcu wojna trzydziestoletnia. W 1642 miasto zdobyli Szwedzi. Symbolem ponownego odrodzenia miasta jest zespół sześciu barokowych studni rozmieszczonych po całym centrum.

Pasjonatom historii polecamy Zamek Ołomuniecki, gdzie w 1306 zabito ostatniego władcę z dynastii Przemyślidów, króla Wacława III. Dominantą zamku jest gotycka katedra św. Wacława (Dóm sv. Václava).

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS