Zurych - ciekawostki

Zurych - ciekawostki

Na weekend do najczystszego miasta Europy

Żółte są autobusy RegioJet i żółte są słynne sery szwajcarskie, na których degustację chętnie Cię zawieziemy. Z dokładnością szwajcarskiego zegarka odjeżdżasz wieczorem naszym autobusem z Pragi, a rano śniadanie jesz już w największym mieście Szwajcarii – Zurychu.

Z luksusowego żółtego autobusu wysiadasz na przystanku Carparkplatz Sihlquai niedaleko centrum miasta, do którego można dojść piechotą. Zurych ma jeden z najlepszych systemów transportu publicznego, dlatego większość mieszkańców miasta nie posiada własnego auta – stąd miasto nad brzegiem Jeziora Zuryskiego uważane jest za najczystsze w Europie.

Najlepszą opcją jest jazda tramwajem. Po Zurychu kursuje piętnaście linii, które krzyżują się w centrum, dokąd inaczej niż komunikacją miejską dojechać nie można. Połączenia tramwajowe uzupełnia 60 linii autobusowych i 6 trolejbusowych. Najbardziej korzystny będzie zakup biletu jednodniowego. Bilet na strefę centrum kosztuje niewiele ponad pięć franków szwajcarskich.

Komunikacją miejską dostać się można również na lotnisko, do wyboru masz tramwaj, autobus lub pociąg.

Zurych: Małe wielkie miasto, które zaskoczy Cię ilością atrakcji

Szczyty Alp, które otaczają miasto ze wszystkich stron, nie pozwolą zapomnieć o tym, w jakim kraju jesteśmy. Zurych ze swoimi czterystoma tysiącami mieszkańców to największe miasto Szwajcarii, ale wszystko wydaje się tu być w zasięgu ręki. Podstawowa turystyczna informacja o Zurychu – to jedno z najdroższych miast na świecie. Ale i tak warte jest zobaczenia. Wrażenia i przeżycia są za darmo.

Do największych atrakcji turystycznych należy dominujący element architektoniczny miasta, kościół Grossmünster. Zgodnie z legendą kazał go zbudować Karol Wielki. A tuż za rogiem, w dzielnicy Niederdorf, przeskakujemy w czasie o ponad tysiąc lat do przodu. Zwiedzić tu można dom, w którym mieszkał Lenin przed swoją „rewolucyjną” podróżą do Rosji.

W pobliskiej galerii Künsthaus Zürich znajdują się duże zbiory dzieł sztuki, w pierwszej części są dzieła artystów do końca XIX wieku, w drugiej dzieła impresjonistów, europejskich artystów awangardowych i dzieła pop artu. W każdą środę wstęp do galerii jest bezpłatny.

Gdy już zwiedzimy najważniejsze miejsca, skierujemy się nad jezioro. Jego przeźroczystą czystą wodę uznaje się za zdatną do picia, a plaże wokół niego zachęcają do odpoczynku. Na koniec aktywnego dnia warto zebrać ostatnie siły i ze szczytu góry Uetliberg nacieszyć się przepięknym widokiem na miasto.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS