Florencja - ciekawostki

Florencja - ciekawostki

Florencja, miasto zakochanych

„Przed nami piękny słoneczny dzień, witamy w Toskanii! Za chwilę dotrzemy do celu, do miasta zakochanych, do Florencji.” Tymi słowami może Cię obudzić stewardessa na pokładzie żółtego autobusu RegioJet.

Przystanek Villa Constanza, na którym wysiądziesz z żółtego autobusu, znajduje się przy pętli tramwaju numer 1. Ciekawostką jest, że tramwaje zostały włączone w system komunikacji miejskiej dopiero w 2010 roku. Kiedyś kursowały już wprawdzie po Florencji, ale w 1958 zlikwidowano je i zastąpiono „nowoczesnymi” autobusami. Linia numer 1 to pierwsze i jedyne połączenie, które zawiezie Cię do serca Florencji na plac Santa Maria Novella, niedaleko od dworca kolejowego o tej samej nazwie.

Florencję przecina także kilka linii autobusowych. Podróż takim autobusem to atrakcja sama w sobie, przez okno można podziwiać różne oblicza miasta. Podstawowy bilet 90-minutowy kosztuje 1,2 euro. Jeżeli planujesz zatrzymać się tutaj na kilka dni, opłaci się kupić bilet jednodniowy za 5 euro lub bilet trzydniowy za 12 euro.

Niedaleko Florencji leży Piza ze słynną krzywą wieżą, którą także warto zwiedzić. Dojechać tam można pociągiem. A miłośnicy morskich kąpieli mogą się stamtąd wybrać w krótką podróż autobusem na niedalekie plaże. Jeżeli nie znasz włoskiego, warto jednak sprawdzić szczegóły przed podróżą, ponieważ trudno porozumieć się z miejscowymi w obcym języku.

Florencja, serce Toskanii

W XV wieku Florencja stała się kolebką renesansu i centrum kulturowym całych północnych Włoch. Co warto zobaczyć we Florencji? Lista kościołów, galerii, pałaców i innych zabytków, które powinno się zobaczyć, jest bardzo długa. Nie bez powodu centrum Florencji zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jedną z głównych atrakcji jest Ponte Vecchio. Zabytkowy most jest o tyle wyjątkowy, że w trakcie II wojny światowej nie został zniszczony przez nazistów, jak wiele innych mostów w mieście, a to ponoć na specjalne życzenie samego Hitlera. Jest bardzo oblegany przez turystów i ciężko znaleźć moment, kiedy nie ma na nim tłumu zwiedzających.

Przed tłumem można się za to schować w małych uliczkach w okolicach mostu, które zaprowadzą Cię na plac Signorie. Tu uwagę zwraca przede wszystkim fontanna. Kiedyś stała tu najsłynniejsza florencka rzeźba – Dawid, autorstwa Michała Anioła.  Dziś można w tym miejscu podziwiać jej kopię, oryginał znajduje się w pobliskiej Akademii Sztuk Pięknych (Accademia di Belle Arti).

Zabytkiem, dla którego warto odwiedzić Florencję, jest katedra Santa Maria del Fiore zwana Duomo. Ma trzy największe na świecie kopuły, a w każdej informacji turystycznej czy przewodniku znajdziesz informację o tym, że budowniczy katedry wybudowali ją bez użycia rusztowań.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS