Brzecław - ciekawostki

Brzecław - ciekawostki

Pociągiem do pierwszego miasta w Czechach, do którego dotarła kolej

W 1839 do miasta Brzecław (Břeclav) na południu Moraw przyjechał pierwszy pociąg na terenie obecnej Republiki Czeskiej. Parowóz osiągał maksymalną prędkość 30 kilometrów na godzinę, a podróż z Wiednia do miasta zajęła mu 3 godziny. Linia kolejowa do Brzecławia była częścią pierwszej linii trakcji parowej w Europie kontynentalnej.

Śladami, czy raczej torami historii możesz wyruszyć również Ty. Żółte pociągi RegioJet zatrzymują się w Brzecławiu na codziennej trasie do i ze stolicy Austrii. Jeżeli zdecydujesz zatrzymać się na chwilę w mieście i okolicy, poniższe informacje mogą się przydać.

Centrum komunikacji miejskiej w mieście jest miejski dworzec autobusowy, który znajduje się niedaleko dworca kolejowego. Miasto przecina dziewięć linii autobusowych. Do autobusu zawsze należy wsiadać przednimi drzwiami, a bilet kupuje się u kierowcy. Jego cena zależy od długości planowanej trasy.

Z tego samego dworca odjeżdżają linie podmiejskie Zintegrowanego Systemu Transportu Publicznego (czes. skrót IDOS) województwa południowo-morawskiego. Warto z nich skorzystać w razie wycieczki do położonego niedaleko zespołu pałacowego Lednice - Valtice, zabytku UNESCO.

Brzecław i okolice leżą na równinie. Dlatego nie powinno dziwić, że najpopularniejszym środkiem transportu jest tu rower. Przed dworcem głównym w mieście postawiono nawet niedawno wieżę parkingową na rowery.

Wycieczki po regionie Břeclavsko: Śladami dawnej historii Czech i Moraw

Zamek w Brzecławiu jest najciekawszym zabytkiem miasta. Przylega do niego rozległy teren. Sam zamek jest zabytkiem kultury. Pierwotnie w miejscu zamku stał zamek książąt przemyślidzkich.

Do zamku przynależy również dawny młyn wodny z XVI wieku. Stanowił kiedyś dominantę miasta. Obecnie niszczeje, do tego przed kilku laty uległ poważnym zniszczeniom w trakcie pożaru. Z zamku można wybrać się na spacer do zwierzyńca Kančí obora, leżącego w lesie łęgowym, gdzie można natknąć się na odnogi rzeki Dyje. Kiedyś w lesie odbywały się polowania.

Ciekawe miejsca skrywają tez okolice Brzecławia. Około dwóch kilometrów na południe od miasta leży starosłowiańskie grodzisko Pohansko. W IX wieku na wyspie między dwoma odnogami rzeki Dyje postawiła go ludność Wielkich Moraw. Jest to największa wczesnośredniowieczna osada obronna w Czechach. W pobliżu znajduje się pałacyk myśliwski w style empire rodu Liechtensteinów, który wybudował go w XIX wieku nie zdając sobie wtedy sprawy, jak wyjątkowe to miejsce.

Będąc w okolicach Brzecławia koniecznie trzeba wybrać się do zespołu pałacowego Lednice - Valtice (Lednicko-valtický areál). Z miasta można tam dojechać środkami komunikacji publicznej lub rowerem ścieżką rowerową. Zespół tworzą dwa pałace – w miejscowości Lednice i Valtice – oraz wiele innych zabytków. Na przykład minaret, który służy jako wieża widokowa. Cały zespół pałacowy jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

STEWARD/STEWARDESSA NA POKŁADZIE
REZERWACJA MIEJSC BEZPŁATNIE
ZMIANA/ANULOWANIE BILETU ZA DARMO DO 15 MINUT PRZED WYJAZDEM
JESTEŚ NA CZAS LUB PŁACISZ MNIEJ GWARANCJA PRZYJAZDU NA CZAS